06:55
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Dětská záchranka v akci: Záchrana tonoucího není jednoduchá věc, musíme při ní dodržovat určité zásady, abychom se sami nevystavili nebezpečí. Připomeňme si je s dětmi a skutečnými záchranáři.
Kdo má oheň rád, měl by si také pozor dát. Co musíme dodržet, když si chceme venku rozdělat oheň? Kdy a kde se oheň nesmí za žádných okolností rozdělávat? A co udělat, když se staneme svědky požáru?
Sportovat a hýbat se je bez pochyby zdravé, ale nikdo by neměl zapomínat na své duševní zdraví. Každý by měl najít rovnováhu a sjednotit tělo a duši. Dnes si o tomto tématu povíme více.
Pojďme se společně podívat na video, jak funguje paměť. Náš mozek může totiž vzpomínky upravit podle svých potřeb. Paměť nás někdy může také klamat. Možná vás to překvapí, ale naučit se hrát šachy poslepu nebo celý telefonní seznam nazpaměť dokáže každý z nás. Abychom si lépe informace zapamatovali, je dobré učit se průběžně a dostatečně spát.
Kocoura Mikeše jistě dobře znáte. Vybraná část příběhu je určena pro práci s kartami emocí, tentokrát probereme osamocení.
Víte, co je to vlastně smoothie? A jak dlouho už smoothie lidé připravují? To a spoustu dalších informací se dozvíte v tomto díle.
Nejspíš každý z nás má zkušenosti s tím, jaké to je, když vás přepadne bacil. Někdy vás bolí hlava, někdy břicho, to podle toho jaký bacil se na vás vrhnul. Jak se ovšem takových bacilů zbavit ? To se musí pořádně vyzkoumat tak, jako to v naší pohádce udělal tatínek, který chytal bacily na návnadu, jako ryby.
Lidé žijící poblíž moří, řek nebo rybníků se odpradávna živili rybami. Jakým speciálním způsobem upravovali ryby k jídlu Maurové? A jak se ke konzumaci ryb vyjadřuje staré anglické přísloví?
Odkud se vlastně vzaly banány a jak se dostaly do Evropy? V tomto videu se podíváme, kde lidé banány poprvé objevili a kde se nyní nejvíce pěstují. Také se dozvíme, jak banán správně uchovávat, aby si udržel správnou chuť.
Co dělat, pokud se nám nebo někomu jinému stane úraz s krvácením? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Jak se chovat, aby člověk předešel omrzlinám? Je zde i ukázka ošetření omrzlin a opařenin. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor, který je naštěstí zachrání.
Pořad ukazuje laickou první pomoc nejen při dopravní nehodě, kdy došlo ke zranění, které je provázeno bezvědomím poraněného, který navíc nedýchá. Názorně je zde předveden celý postup od zavolání záchranné služby přes první pomoc a zaopatření zraněného až do příjezdu sanitky.
Pořad ukazuje laickou první pomoc nejen při dopravní nehodě. Názorně je zde předveden celý postup od zavolání záchranné služby přes první pomoc a zaopatření zraněného s různými zraněními až do příjezdu sanitky.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.