01:08
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Dětská záchranka v akci: Záchvat křečí nebo epileptický záchvat může postihnout každého z nás. Co vlastně můžeme udělat, chceme-li pomoci? Zásady první pomoci si zopakujeme s dětmi.
Pojďte na výlet se světoznámým dobrodruhem a rybářem Jakubem Vágnerem. Nemusíme cestovat k Amazonce, abychom zažili dobrodružství. I na horách musíme být opatrní a mít dobrou výbavu, protože počasí se tu mění rychle. Dozvíte se, jaké zásady bychom při pohybu na horách měli dodržovat a jak si vyrobit ochranné brýle z březové kůry.
Napadlo vás někdy, že můžete uvařit pro sebe i pro svého domácího mazlíčka zároveň? Terka vám v reportáži představí spoluautorku knihy "Neštěkej a jez" a zároveň vám Inža a Lucka předvedou, jak upéct borůvkové muffiny, které můžete nabídnout i svému čtyřnohému mazlíčkovi. Čím se řídit při vaření pro pejsky a jejich páníčky?
Záchrana tonoucího má svá specifika, která musíme dodržet. Voda je živel, který není radno podceňovat. Mnohdy si ani neuvědomíme blížící se nebezpečí. Dětská záchranka nám připomene základní zásady bezpečného chování u vody.
Jaké nebezpečí číhá při vysokých teplotách a jak se zachovat, pokud člověka čeká delší pobyt na slunci? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Pořad ukazuje, jak se zachovat, jsme-li svědky kolapsového stavu. Je zde ukázán postup resuscitace, masáže srdce, umělého dýchání i zavolání záchranné služby.
Co dělat, pokud se nám nebo někomu jinému stane úraz s krvácením? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
V této krátké reportáži z Wifiny se dozvíte, jak poskytnout první pomoc při alergické reakci a jak správně použít adrenalinové pero.
Bratře Petře nepřepepři toho vepře... Znáte známý jazykolam? Určitě ano. Pepř je dnes běžným kořením v každé kuchyni. Kdysi tomu tak nebylo, byl velice vzácný, protože se dovážel z daleké ciziny. Pepř můžeme koupit černý, červený a bílý. Získává se z jedné rostliny, nebo ne? Podívejte se.
Kostní dřeň má důležitou funkci, tvoří bílé a červené krvinky a také krevní destičky. Kolik jich denně vyrobí? Co reguluje jejich tvorbu a jak celý mechanismus probíhá? A co se dá dělat, když tvorba krvinek v těle nefunguje? Odpovědi na všechny tyto otázky přináší tento díl známého francouzského animovaného seriálu.
Pojďme se podívat, jaké všechny odrůdy jablek v českých sadech můžeme najít. Dozvíte se například, která odrůda patří mezi nejstarší, jaká odrůda je trvanlivá a uvidíte třeba i to, která odrůda byla oblíbená na císařském dvoře Františka Josefa I.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.