Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Tři čtvrtiny Austrálie zabírají pouště a polopouště. Co patří mezi hlavní znaky těchto oblastí? Jaké zajímavé přírodní útvary zde můžeme najít? A jak se člení zbytek australského kontinentu?
Historie omáček sahá až do starověkého Řecka a Říma. Věděli jste, že jich existuje přes 100 druhů? Jakou máte nejraději? Hrajme si s chutěmi do sytosti a poznejme kouzlo omáček.
Pojďme se společně podívat na video o afrických opicích. Primáti jsou nám lidem geneticky velmi blízcí, mohou od nás dostat i respirační nemoci. Lidoopi mohou být velmi nebezpeční, jsou náladoví a choleričtí, dokážou se hodně rozčílit a bývají agresivní k sobě navzájem i k lidem. Utrhnout člověku ruku u nich není problém.
Cestování s vařečkou je pořad, který nás v tomto díle naučí uvařit podle indického receptu zeleninový pilaf s rýží a jogurtovým salátem. Do přípravy tohoto pokrmu se zapojí celá rodina při příležitosti svátku jara. Uvidíme také netradičně prostřený stůl, na kterém toho nakonec bude spousta k hodování.
"Koráb pouště" – tak je velbloud právem označován. Dříve soužil jako jediný dopravní prostředek po poušti. Vydrží totiž bez vody několik dní. Pokud si myslíte, že zásobu vody má právě ve svém hrbu, tak se nenechte mýlit. Jak to tedy dělá? Kolik litrů vody se mu vejde do žaludku? Myslíte, že můžete ve volné přírodě potkat dromedára? A co to vlastně je? Odpovědi máte na dosah ruky.
Stručné představení stromů. Děti se dozvědí, jaké má strom části, jak roste a co potřebuje k životu.
V lese si můžeme nasbírat borůvky a brusinky. Chcete se dozvědět, podle čeho tyto plody od sebe rozeznáme, proč se jmenují, jak se jmenují, a čím jsou pro naše zdraví prospěšné? Jak se dají jejich různé části využít pro léčbu různých neduhů?
Pojďme se společně s kamerou zatoulat na Šumavu, kde v liduprázdné krajině protéká řeka Křemelná. Jedná se o mimořádně krásnou a čistou řeku. Najdeme zde ledňáčka říčního, skorce vodního, ale i bobra evropského. Původně zde byla osada Frauenthal a plán byl na řece postavit kaskádovitou přehradu. Nic z toho tu však dnes není a my si můžeme vychutnat panensky čistou přírodu.
Věděli jste, k čemu naše nejmenší sova potřebuje mrtvé stromy? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Krkonošské vodopády nám představí seriál Minuty z Krkonoš. Vodopády patří k oblíbeným turistickým zážitkům. V tomto díle se dozvíme, který vodopád je nejvyšší, nejmohutnější i kolik vodopádů v Krkonoších vlastně najdeme.
Velká artézská pánev je největší na světě a obsahuje přes 3 000 přírodních studní. Kde se tam vzaly a co způsobuje jejich vyvěrání? A jak zde fungují uměle navrtané studny?
Má se stát Kokořínsko Máchův kraj chráněnou krajinou oblastí? Posuďte sami. Diskuze, které se na toto téma vedou, předkládají důkazy, proč rozhodně ano. V této jedinečné oblasti se nachází na 60 druhů rostlin a unikátních živočichů. Neopomenutelnou památkou je Máchovo jezero nebo hrad Bezděz. Sám Mácha tuto oblast mnohokrát navštívil a tento kraj zařadil do svých děl.
Toulavá kamera nás zavede do Českého ráje, který patří mezi turisty k nejnavštěvovanějším lokalitám naší země. Možná ale nevíte, že před necelými sto lety nechybělo málo a celá oblast plná skal a vyhlídek mohla být pro běžné občany nepřístupná. Jedno ze zdejších nejromantičtějších míst – Mariánskou vyhlídku mine málokterý návštěvník. Jako na dlani z ní před sebou máte zříceninu hradu Trosky a Hruboskalské kamenné město i se zámkem, který býval sídlem majitelů zdejšího panství.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.