04:07
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt?
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se ale přeneseme o několik miliard let zpět, představíme si vznik života na naší planetě a povíme si, jak se evoluce během miliónů let dostala z vody na souš. Některé druhy ale ve vodě zůstaly. Třeba ryby. My si je rozdělíme na mořské a sladkovodní.
Obyvatelé českých vod je seriál, který nám představuje život v našich vodách. V této části se seznámíme s obojživelníky a naučíme se poznat mloka, čolka, skokana zeleného, skokana hnědého a ropuchu.
Severní Aljaška je typickou ukázkou arktické a subarktické oblasti. Jaké rostliny patří do tajgy? Co znamená pojem tundra? A co ukrývá permafrost?
Antilopu impalu si možná na první pohled můžete splést s naší srnkou. Jsou si hodně podobné. Impala je ale trochu větší a žije v Africe. Musí si dávat pozor na lvy, gepardy i levharty. Kamarádí se naopak se zebrami či paviány a navzájem se varují před nebezpečím. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Cestování s vařečkou nás tentokrát zavede do Turecka. Představíme si tureckou kuchyni. Maminka s dcerami nás naučí připravit pokrm smažený borek, zatímco tatínek se synem typická cigára borek. Snídaně patří v Turecku mezi důležité momenty.
Umělá inteligence postupně dobývá svět a lidé stále více hledají, kde by se dala uplatnit. Jeden takový pokus začal ve španělském v Madridu. V místním muzeu hodnotí umělecká díla originální kritik. Jmenuje se AICCA a jedná se o psího robota s umělou inteligencí zaměřenou právě na hodnocení a recenzování uměleckých děl. Prozatím tento nápad sklízí pozitivní hodnocení, a tak AICCA čeká světové turné, na kterém si projde takříkajíc zkouškou ohněm.
Cestování s vařečkou nás tentokrát zavede do USA. Představíme si americkou kuchyni a pro nás netradiční složení ingrediencí na french toast, který připraví tatínek s dcerami.
Terčin zvířecí svět nám ve zvířecím příběhu přiblíží způsob, jak se máme zachovat pokud nám uletí papoušek. Jakým způsobem ho můžeme přilákat a chytit.
Bude zima, bude mráz. To se zpívá v jedné lidové písničce. Co je to vlastně mráz? Proč nám mrazem červenají tváře? A umí mráz malovat? A jak nám mráz pomáhá objevovat minulost? Pojďme společně objevovat tajemné rozmary zimní přírody.
Kde se klíšťata skrývají? Vůbec ne na stromech, ale na zemi! Klíšťata mají tři stadia života: larvy, nymfy a dospělce. A všechny nás mohou sát.
Pojďme se společně podívat na video, v němž uvidíte, jak se může chovat bývalý závodní kůň. Kůň má strach z neznámého prostředí, zřejmě znal pouze závodiště a nebyl zvyklý na pohyb ve volné přírodě. Jak tenhle problém vyřešit?
Polabskou černavu, tuto národní přírodní památku najdeme na Mělnicku, v údolní nivě říčky Pšovky. Černavy jsou plné unikátních květin, podívejte se s námi. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. Tentokrát ukáže třináctiletý Ondra své tetě, že plánovat výlet podle papírové mapy je v době internetu zbytečné. Internetové mapy umožňují zjišťovat zajímavosti a prohlížet fotografie z celého světa. Ondra také upozorní na využití GPS, geocaching a možnost stažení map pro offline použití.
Krasové propadání, jak to asi může vypadat? Potok Bílá voda teče krasovým údolím, dokud se nepřiblíží ke skalní stěně. Tam podzemními kaskádami mizí v jeskyni. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.