19:41
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt?
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky povídat o živých organismech, jak jsou na sobě navzájem závislé a co je to potravní řetězec. Budeme hledat chybějící slova v textech a poznávat živé organismy z obrázků.
Věděli byste, jaký je rozdíl mezi plži a mlži? Ukážeme si, jak to vypadá uvnitř lastury a jak poznat, jestli je škeble kluk nebo holka. Tipli byste si, kolik může taková škeble vážit a kde byste ji u nás hledali?
Věděli jste, co je to blatka? Jde o druh borovice, který vytvořil lesní společenstva na území Českomoravské vrchoviny. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Pojďme se společně podívat na video, jak to mají divoká zvířata v zimním období s potravou. Je důležité zvířata v zimě přikrmovat, a to zejména jsou-li velké mrazy anebo velká sněhová pokrývka. V dřívějších dobách lidé tolik zvěř nekrmili, jelikož zvířata toho tenkrát mohla nalézt více než dnes - například proto, že bylo více listnatých stromů.
Víte, kde najdete vrstvu ledu, který je doslova věčný? Naše medvíďata ho objevila v soutěsce v Krušných horách. Navštívila samozřejmě i samotné srdce těchto hor – Božídarské rašeliniště, což je mezinárodně významný mokřad. Zaujala je i místní řeka Bublava nebo stádo ovcí i s ovčáckými psy. Těší se, až se prolezou na křivolakých bucích nebo v čedičovém lomu a vy se můžete těšit na poznávání další části naší země.
„Řekla řeka řece, je krásné plout přece.“ Dnešním dílem doslova proplujeme. Vydáme se po známých afrických řekách až k Viktoriiným vodopádům. O těch se říká, že je to dým, který hřmí. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Ježek jako domácí mazlíček? Ano. Roztomilý ježek bělobřichý pochází z Afriky. Je společenský, nekousavý, nenáročný a chovat ho může každý, kdo je ochotný mu věnovat péči. Podívejte se, jak s ním zacházet a co mu zajistit pro dostatečné pohodlí.
Kozy se chovají především na maso, kůži a pro mléko. Koza se také zasloužila o rozkvět písemnictví, protože z její kůže se vyráběl pergamen na psaní. Víte, kde a jak kozy způsobují ekologickou katastrofu?
V dnešní reportáži se s Inžou naučíme nová slova ze zvířecího slovníčku. Řekneme si, jak vypadá takové rojení a kdo se ho účastní. Co znamená slovíčko „invazní“ a jakých zvířat se týká. Nebo jaký je rozdíl mezi krmivými a nekrmivými ptáky.
13 241
745
4 537
1 242
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.