03:03
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt?
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Věděli byste, jaký je rozdíl mezi plži a mlži? Ukážeme si, jak to vypadá uvnitř lastury a jak poznat, jestli je škeble kluk nebo holka. Tipli byste si, kolik může taková škeble vážit a kde byste ji u nás hledali?
Naši ptačí hrdinové špaček, poštolka, čáp a vlaštovka už vyseděli vajíčka a líhnou se z nich mláďata. Jsou roztomilá a jejich rodiče se o ně vzorně starají. My je můžeme pozorovat a držet jim v jejich budoucím životě pěsti.
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Poštolčí mláďata se líhnou. Čápům už se vyklubala. A špaččí mláďata vylétají z hnízda.
Pojďme se společně podívat na video, v němž uvidíte, jak se může chovat bývalý závodní kůň. Kůň má strach z neznámého prostředí, zřejmě znal pouze závodiště a nebyl zvyklý na pohyb ve volné přírodě. Jak tenhle problém vyřešit?
Ukázka představuje několik druhů zvířat a rostlin, mezi nimiž najdeme dva druhy ježků – ježka západního a ježka východního. Dalšími z představených zvířat jsou brouk roháč a krahujec, jeden z našich dravců. Z rostlin jsou ukázány orchideje české přírody, tořiče, vzácná tráva kavyl a chráněná bylina třemdava bílá a v neposlední řadě i mák vlčí.
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Poštolčí samička snáší vejce, sameček shání potravu. Špačci si staví hnízdo. Čápi své loňské hnízdo stále opravují.
Pojďme společně pátrat okolo zámku v Blatné po páchníkovi hnědém. Co je to vlastně za zvíře? Proč se tak jmenuje? A z jakého důvodu je vzácný? Povedlo se nám ho spatřit na vlastní oči? Podívejte se sami.
Morčata pocházejí z Jižní Ameriky, ale už dávno byla domestikována v Evropě a chovají se doma jako domácí mazlíčci také u nás. Stejně jako psi získávají i morčata medaile, poháry a světový obdiv. Chcete chovat morče? Podívejte se, jak na to.
„Loudím sváču z výletníků, pocházím z řad kopytníků.“ Ano, jedná se o prase savanové, se kterým nemá cenu o svačinu bojovat. Poznáte ho podle výstupků na hlavě podobných bradavicím, které mu slouží jako nárazníky, a také dlouhé hřívy a ocásku. Má výborný čich, u jídla zásadně klečí a domlouvá se funěním. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.