03:47
Pořad vysvětluje, co je to půda, jak vzniká a proč je pro nás důležitá.
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Kozy se chovají především na maso, kůži a pro mléko. Koza se také zasloužila o rozkvět písemnictví, protože z její kůže se vyráběl pergamen na psaní. Víte, kde a jak kozy způsobují ekologickou katastrofu?
Na raka říčního narazíme jen vzácně v chladných a čistých vodách pod přehradami. Dožívá se až 20 let, ale je citlivý na čistotu vody. Zničující se pro něj v poslední době stala epidemie račího moru.
Odkud mandle pocházejí, nikdo přesně neví. Jisté je, že si na nich pochutnávali staří Egypťané i Řekové. Lidé brzy přišli na to, že jsou zdravé a výživné. V Itálii je dokonce při obřadu drží v dlani novomanželé, aby jim přinesly štěstí. Pokud si myslíte, že je to ořech, pak se mýlíte. Je to jádro z pecky mandlovníku, který je příbuzný spíše broskvoni nebo meruňce.
Věděli jste, že krajinu na sever od Jeseníků vymodeloval ledovec? V jedné minutě vám představíme zázraky flory a fauny naší přírody.
Hmyz z naší planety mizí. V této části Herbáře se dozvíme, co můžeme udělat pro to, aby se tato tendence zastavila a hmyz plnil dál důležitou funkci v přírodě. Tou je opylování rostlin. Bez něj se totiž neobejdeme!
Epizoda ukazuje vzácné rostliny kvetoucí na přelomu jara a léta – v listnatých hájích kvetoucí střevíčník pantoflíček a na loukách vzácně rostoucí vstavač nachový. V rámci dílu se také představují jezevec lesní, vzácné kachny zrzohlávky rudozobé a chráněný ocasatý obojživelník mlok skvrnitý. Součástí je i hmyz lákající árón plamatý a prudce jedovatá rostlina bučin vraní oko čtyřlisté.
Věděli jste, že ostružiník moruška pamatuje dobu ledovou? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Okrasné zahrady jsou nedílnou součástí mnoha zajímavých barokních i renesančních zámků. V těchto zahradách najdeme mnoho geometrických tvarů, které jsou tvořeny s pomocí květin, stromů, cest a jezírek. Celá barokní zahrada většinou navíc bývá souměrná podle osové souměrnosti.
Kůň domácí má neoficiálně více než 200 plemen. Koně mají velice vyvinuté smysly a právě pomocí smyslů se dorozumívají. Jsou to zvířata společenská, protože ve volné přírodě žijí v rodinách. Tyto a další informace se o koních dozvíte v tomto díle.
Tato pasáž se věnuje obilovinám. Děti se dozvědí, jak se pěstuje a zpracovává obilí.
Pojďme se společně podívat na video o chovu hodně nenáročného zvířete. Důkazem toho je, že strašilku můžeme chovat i ve sklenici od okurek. Uvidíme, jak správně připravit insektárium, jak se nazývá bydlení pro strašilky. Těch existuje mnoho druhů a jsou ideálními domácími zvířátky, i když je někdy těžké je v jejich domečku najít.
Vyprávění o houbách, například jak mohou být některé houby užitečné a k čemu lidé používali houby v minulosti.
Kamenná moře, tedy zvětralé útvary hornin, najdete v údolí Dyje. Nedaleko Vranova můžete obdivovat skalní sruby nebo věže. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.