18:01
Čtenářská gramotnost
Pochopte své děti a zjistěte vše o osobnostních typech. Proč je důležité pochopit, že každé dítě je jiné? A jak zjistím, jaký typ osobnosti je mé dítě? Jak typ osobnosti ovlivňuje jejich chování? Hostem pořadu je psycholožka Šárka Miková.
Chcete se dozvědět, proč se Marie Terezie rozhodla zavést povinnou školní docházku? Školní třída vypadala kdysi jinak, i předměty byly jiné, a pokud žák zlobil, dostal rákoskou. A měly i tehdy děti prázdniny?
Zábavnou formou si společně zopakujeme pravidla správného a bezpečného rozhlédnutí před vstupem do vozovky a přecházení. Velký pozor si musíme dávat v místech, kde je špatná viditelnost. Do vozovky nikdy nevstupujeme za autem, kde nás řidiči nemohou vidět.
Když děti učí telka! Pojďte se společně s mladšími žáky naučit číst ve školním rozvrhu. Budeme pracovat s tabulkou a rozpoznávat, co znamenají jednotlivé zkratky.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Každý konflikt je příležitost, kterou buď využijeme a navzájem se k sobě přiblížíme, nebo se od sebe naopak vzdálíme. Příklady nezvládnutého i zvládnutého konfliktu jsou obsahem této ukázky, v obou případech jde o spor pracovní. Řešením konfliktů nás provází s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku správně číst a psát slova se skupinami bě, pě, vě. Vyvodíme si jednotlivé slabiky, přečteme si slova, která tyto skupiny obsahují, a budeme opravovat chyby v jejich psaní.
Pasáž se zabývá několika příklady tzv. „jazykové kriminality“, tedy jazykových prohřešků.
Epizoda z pořadu Slovenská čítanka nás prostřednictvím ukázky z románu Milo nemilo, který napsal Milo Janáč, provede po unikátním, zato zaručeně skutečným světem ukrytým za barovým pultem krčmy, která je kulturním a osvětovým centrem a zároveň místem, kde se píší ty nejneuvěřitelnější příběhy.
Pasáž z pořadu Metropole nás zavede do pražských míst spojených s osobností Karla Hynka Máchy a představí scénickou koláž na motivy jeho života a díla. Máchovo vrcholné dílo Máj se v inscenaci Máchovy hrdličky křik! volně prolíná s příběhem autorova bouřlivého života a zároveň s příběhem mladého novináře na festivalu Mácháč.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku předvídat, o čem bude příběh, který se chystáme číst. Hlavním hrdinou je chlapec, co má pod kloboukem? Najdeme v příběhu hlavní myšlenky, vplujeme do děje příběhu a zkusíme si zahrát na filmaře.
Šotci jsou většinou považováni za záškodníky a neplechy, ale věděli jste, že existují i šotci pomocníci? Inu, nejsou všichni šotci stejní. Někteří se objeví jen tehdy, pokud si myslí, že lidé potřebují jejich pomoc postrčit věci správným směrem. A o jednom takovém šotkovi je i naše pohádka.
13 099
735
4 438
1 226
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.