04:40
Víte, jak vznikaly často kuriózní názvy obcí? Někdy musíme po původu názvu hodně zapátrat. Jména popisují třeba, kde ta místa leží nebo jak to místo vypadalo. Také mohla být motivována významnou budovou, která v místě byla. Nebo osobností, například zakladatelem obce. Nejvíce je u nás Lhot a Lhotek, je jich téměř 350. Šlo o středověké obce, které získaly nějakou výhodu na určitou dobu, tedy lhůtu.
V jedenáctém díle Slovohrátek se Anička s Frantou zabývají původem a významem slov. Kdo anebo co to byl původně hospoda a jak souvisí s hospodyní? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Narozeninové slovení aneb chodidlo chodí.
V osmém díle Slovohrátek se Anička s Tondou zabývají významem jmen. Jaký původ mají naše příjmení a jak vznikají přezdívky? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Jmenuji se aneb jména „na tělo“.
Ve dvanáctém díle Slovohrátek se Anička s Kačkou zabývají slovy přejatými. Co to jsou slova přejatá a odkud jsme je do češtiny přejali? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Svetr s kečupem aneb jak cizí slova zdomácněla.
Víte, co znamená slovíčko korupce? Jedná se o kupování si výhod, podplácení a úplatkářství. Je to zneužití vlastního postavení, kdy se někdo rozhodne podle toho, že za to něco dostane pro sebe. Ten kdo úplatek dá, i ten kdo ho přijme, páchá trestný čin.
Pasáž se zabývá původem pojmenování „Na Bateriích“ v Praze a tím, jaká je souvislost tohoto pojmenování se sedmiletou válkou.
Pořad představuje profesní češtinu loutkářů a přináší vysvětlení typických výrazů, které se v divadelním, konkrétně v loutkářském, prostředí používají. Tušíte, co je to vůz, kukátko nebo zádovka?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku, na jakou hlásku slova začínají a na jakou hlásku slova končí. Počítejme, kolik slabik mají například slova sýkora, pomeranč a stůl. Zkusme naše těla přeměnit na tvary písmen. Řekněme si společně, jak se správně sedí a jak se drží tužka. Pomocí básniček si rozcvičme a uvolněme ruku, aby nás nebolela při psaní.
Pasáž vysvětluje za použití různých příkladů pravidla tvoření přídavných jmen od víceslovných názvů měst.
Pasáž se formou krátkého opakování věnuje psaní a tvoření iniciálových zkratek a zkratkových slov.
Pasáž se formou krátkého opakování zabývá tématem, jaké tituly se píšou před jménem a jaké za jménem a jak se mají řadit.
Pasáž se zabývá tvořením přídavných jmen především z názvů českých měst a obcí.
Jedním z prvních typů pravopisu byl pravopis spřežkový, v 15. století vznikl pravopis diakritický a byla zavedena tzv. nabodeníčka, jejichž účelem bylo nahrazení spřežek (např. cz → ċ→ č) . O vývoji českého pravopisu a rozdílech psaní ů/ú (např. ve slovech kůra × kúra) a i/í (např. ve slovech čisticí × čistící) hovoří Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR.
Co myslíte, mluví se na území České republiky všude stejně? Pokud jste někdy vytáhli paty z rodného kraje a navštívili jste i jiné části naší vlasti, určitě jste si povšimli, že tu a tam se liší přízvuk, rychlost mluvy a občas lidé používají i slova, na která z domova nejste zvyklí. Inu, jiný kraj, jiný mrav - anebo spíš jiné nářečí.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá mezijazykovou homonymií (kombinace čeština/maďarština), vysvětluje tento pojem a uvádí hned několik příkladů slov (např. tele, jelen).
Pasáž se zabývá příznakovostí v češtině, vyjadřováním ženského rodu pomocí mužského rodu, budoucího času pomocí přítomného času. Součástí pasáže je scénka a následovné vysvětlení.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.