04:42
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pořad hravou formou seznamuje děti s prvním písmenem abecedy – A. Věnuje se tomu, jak se velké tiskací A píše a jaká slova tímto písmenem začínají. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
V devátém díle Slovohrátek si Anička s Eliškou zahrají novou hru se slovy. Ukáží nám, jak se slova dají propojit pomocí logického myšlení. To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Vlnitá síť aneb propojení slov.
Díl pořadu Jazykovědma se zabývá vznikem slova trpaslík a pokouší se odpovědět na otázku, jak má být takový trpaslík vysoký. A tipněte si, k čemu dospěje.
Pasáž popisuje, odkud pocházejí jména některých pohádkových postav a co původně znamenala.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku, skřítkem Všudybýlkem a princeznou Dětěně, jak se správně čtou a píšou slabiky dě, tě, ně. V zábavných spojovacích a doplňovacích cvičeních si tuto dovednost procvičíme. V závěrečné básničce budeme navíc hledat i rýmy.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Za komínem.
Pasáž představuje scénku o češtině používané v Americe, následuje rozhovor o témže tématu s jazykovědkyní a téma uzavírá anketa v ulicích o možných překladech anglických pojmů do češtiny (talk show, show, business).
Justice je další slovíčko, na které se spolu s Aničkou a Vojtou podíváme podrobněji. Když se řekne justice, myslí se tím spravedlnost, právo, soudci a advokáti. Všechny tyto pojmy si podrobně vysvětlíme a v justici si uděláme přesnější přehled. A co je to vlastně ta spravedlnost? Jsou to jen zákazy? A existuje vůbec něco jako spravedlnost?
Jak „koronakrize“ ovlivnila češtinu? Michaela Lišková z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje, že není běžné, aby se napříč generacemi u jednoho novotvaru během pouhého roku setřel příznak novosti. Věnuje se i některým konkrétním neologismům, jako jsou například covidiot / kovidiot či prymulex. Dozvíte se také, kde se na nejrůznější novotvary můžete sami podívat.
Terapie je způsob léčení. Má hodně druhů a v pořadu Slovíčka si povíme právě i o nich. Dozvíte se, co je to například canisterapie, arteterapie a psychoterapie.
Reportáž o principu Braillova písma, které využívají nevidomí, a informace o době i pozadí jeho vzniku.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá slezským nářečím, uvádí jeho rysy a příklady různých slov.
V pasáži je vysvětlen rozdíl mezi videm dokonavým a videm nedokonavým. Jsou zmíněna i některá slovesa vidově nepárová a obouvidová.
13 386
749
4 563
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.