04:42
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pořad hravou formou seznamuje děti s prvním písmenem abecedy – A. Věnuje se tomu, jak se velké tiskací A píše a jaká slova tímto písmenem začínají. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
V devátém díle Slovohrátek si Anička s Eliškou zahrají novou hru se slovy. Ukáží nám, jak se slova dají propojit pomocí logického myšlení. To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Vlnitá síť aneb propojení slov.
Pasáž se zabývá vysvětlením pojmu homonyma a uvedením několika příkladů homonym.
Pasáž se zabývá výskytem různých forem příjmení v nářečích, uvádí, jak vypadají v různých pádech a jaké tvary jsou připuštěny pro spisovný jazyk.
Pasáž se zabývá vysvětlením, co je to ráz v jazyce a jak jej správně používat. Uvedeno je i několik příkladů důležitosti rázu.
Pasáž vysvětluje pojem etymologie a uvádí, jak vznikla pojmenování některých rostlin, které jsou zmíněny v úvodní scénce.
V sedmém díle Slovohrátek se Anička s Izabelkou zabývají jazykolamy. Proč je dobré si jazykolamy procvičovat a jak trénovat správnou výslovnost těžce vyslovitelných slov? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Zlomený jazyk aneb ostro pestrý ostropestřec.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Za komínem.
Pasáž popisuje tvoření a správnou formu zápisu některých zkratek.
Kde se v češtině vzala slečna? Epizoda z pořadu Jazykovědma se zaměřuje na etymologii slova slečna v češtině. Nezastupitelnou roli v tom hraje disimilace, jejíž podstatu na základě videa určitě pochopíte.
Josef Jungmann představuje jednu z největších postav spojenou s érou národního obrození. Jak lze popsat jeho přínos českému jazyku i národu? Kterým všem oborům se profesně věnoval? A jak významný byl jeho překlad Miltonova Ztraceného ráje? O těchto otázkách diskutují historici v pořadu Historie.cs.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku číst bě, pě, vě. Vyrobíme si pomůcku motýla, která nám usnadní čtení a psaní slabik bě, pě, vě. Následně si vše pořádně procvičíme a chybět nebude ani závěrečné luštění přeházených písmen, která nám vytvoří slova s těmito slabikami.
Pasáž diváky formou scénky seznamuje s původem slova „pitomý“.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá některými etnickými stereotypy, tedy frazémy a rčeními spojenými s etniky nebo národy.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.