Námět do výuky pro:

Původ a význam slov

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se rodí slova? Kdo je to hospodyně? Souvisí nějak s hospodou? Proč ten, kdo vaří, je kuchař? Jak slova vznikají? A jsou už všechna slova vymyšlená? Ale kdepak! Slova vznikají, když je potřebujeme. Ale ne všechna se uchytí.

Původ a význam slov

Jaký je rozdíl mezi chodidlem a chodítkem? A jak s tím souvisí mávatko? A co teprve cizí slova. Ta přicházejí do jazyka tak trochu potají, ale nakonec jim všichni rozumíme. Jak se taková věc stane? Vlastně je to úplně jednoduché. Stačí, aby dostatečné množství lidí vzalo to slovo za své. Třeba kečup, ten už asi ani nepovažujeme za cizí. Důležité je, že si nakonec všichni rozumíme.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Slovohrátky: chodidlo chodí

V pracovním listě si děti procvičí tvorbu příbuzných slov. Vyzkouší si vytvořit vlastní slovo a seznámí se s významem některých uměle vytvořených slov, které se v současné době nepoužívají. Pracovní list je určen žákům 3. třídy.
1. stupeň ZŠ
ČJ a literatura
Časová náročnost:
25 minut

Pracovní list: Slovohrátky: slova přejatá

V pracovním listě se děti seznámí se slovy přejatými a pokusí se najít jejich ekvivalenty. Pracovní list je určen žákům 4.–5. tříd.
1. stupeň ZŠ
ČJ a literatura
Časová náročnost:
30 minut

Pracovní list: Vznik názvů obcí a měst

V pracovním listě se děti seznámí s názvy některých obcí a měst a zamyslí se nad jejich vznikem. Pracovní list je určen žákům 4.–5. tříd. Děti budou potřebovat mapu ČR.
1. stupeň ZŠ
ČJ a literatura
Časová náročnost:
45 minut

Okruhy

Jazyk je živá věc. To znamená, že se neustále vyvíjí a mění. Existují stará rčení a přísloví, která platí času navzdory. A pak jsou tu úplně nová slova, která do našeho jazyka vstoupila teprve…

ČJ a literatura
7 5

ČT edu nejsou pouze videa

1 147

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání