04:40
Víte, jak vznikaly často kuriózní názvy obcí? Někdy musíme po původu názvu hodně zapátrat. Jména popisují třeba, kde ta místa leží nebo jak to místo vypadalo. Také mohla být motivována významnou budovou, která v místě byla. Nebo osobností, například zakladatelem obce. Nejvíce je u nás Lhot a Lhotek, je jich téměř 350. Šlo o středověké obce, které získaly nějakou výhodu na určitou dobu, tedy lhůtu.
V jedenáctém díle Slovohrátek se Anička s Frantou zabývají původem a významem slov. Kdo anebo co to byl původně hospoda a jak souvisí s hospodyní? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Narozeninové slovení aneb chodidlo chodí.
V osmém díle Slovohrátek se Anička s Tondou zabývají významem jmen. Jaký původ mají naše příjmení a jak vznikají přezdívky? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Jmenuji se aneb jména „na tělo“.
V prvním díle Slovohrátek se Anička s Eliškou zabývají významem slov. Jak významem doslovným, tak významem přeneseným. Co znamená zlaté srdce, srdce z kamene nebo mít srdce v kalhotách? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Srdce na dlani aneb slova doslova.
Ve dvanáctém díle Slovohrátek se Anička s Kačkou zabývají slovy přejatými. Co to jsou slova přejatá a odkud jsme je do češtiny přejali? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Svetr s kečupem aneb jak cizí slova zdomácněla.
Scénka a následný odborný výklad charakterizuje několik českých spojek. Pořad se věnuje spojkám současným i těm, které jsou již zastaralé.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku něco o zvukové stránce jazyka. Záleží na tom, jak větu přečteme? Má vždy stejný význam? Zkusme si, jaký je úkol moderátorů, zahrajme si na ně.
Zdeněk Svěrák vypráví příběh pana Holátka, tvořený vlastně jen rčeními. Kolik jich znáte a která z nich jsou pro vás naopak úplně nová? Podívejte se a přemýšlejte o tom, jak vznikla.
Připravujete se na maturitu z češtiny? V následujícím videu můžete vidět, jak úlohy z předchozích let řešili studenti maturitních ročníků. Následně vám společně s Jarmilem Vepřkem - Běžícím češtinářem dáme tipy, jak podobné typy úloh úspěšně a efektivně řešit!
Pasáž se formou krátkého opakování zabývá tématem, jaké tituly se píšou před jménem a jaké za jménem a jak se mají řadit.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku, jak poznat složený tvar slovesa od tvaru jednoduchého. Nejprve si problematiku vysvětlíme, následně si její pochopení vyzkoušíme na hře se včelkami. V závěrečné tajence nám vyjde latinské slovo.
Pasáž se zabývá tématem, proč se v češtině ženská příjmení přechylují, v jakých případech se přechylují cizí jména a jaké přechýlené tvary se vyskytují v různých nářečích.
Anketa v ulicích, co znamenají onomatopoické výrazy. Následuje výklad tohoto pojmu a ukázka.
Námětem pasáže z osmého dílu televizního seriálu F. L. Věk, natočeného podle stejnojmenného románu Aloise Jiráska, který mapuje počátky národního obrození v Praze i na českém venkově, je česká řeč, která u některých Čechů ustoupila němčině.
Pasáž se zabývá hyperkorektností v českém jazyce. Popisuje, o jaký jev se jedná, čeho se vyvarovat a uvádí několik příkladů.
Knihovna Václava Havla uvedla v podobě scénického čtení novodobou premiéru hry o Havlově ráčkování Pavel Havel, kterou společně napsali Václav Havel a Pavel Kohout. Tato jednoaktovka byla uvedena zatím pouze jedenkrát, a to během setkání zakázaných spisovatelů na Hrádečku u Václava Havla v roce 1974. V novodobé premiéře vystupuje bratr Václava Havla Ivan M. Havel, spisovatel a spoluautor Pavel Kohout a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Ti vzpomínají na to, jak "korespondenční hra" již zakázaných autorů vznikala.
12 741
707
4 263
1 185
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.