04:40
Víte, jak vznikaly často kuriózní názvy obcí? Někdy musíme po původu názvu hodně zapátrat. Jména popisují třeba, kde ta místa leží nebo jak to místo vypadalo. Také mohla být motivována významnou budovou, která v místě byla. Nebo osobností, například zakladatelem obce. Nejvíce je u nás Lhot a Lhotek, je jich téměř 350. Šlo o středověké obce, které získaly nějakou výhodu na určitou dobu, tedy lhůtu.
V osmém díle Slovohrátek se Anička s Tondou zabývají významem jmen. Jaký původ mají naše příjmení a jak vznikají přezdívky? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Jmenuji se aneb jména „na tělo“.
V jedenáctém díle Slovohrátek se Anička s Frantou zabývají původem a významem slov. Kdo anebo co to byl původně hospoda a jak souvisí s hospodyní? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Narozeninové slovení aneb chodidlo chodí.
V prvním díle Slovohrátek se Anička s Eliškou zabývají významem slov. Jak významem doslovným, tak významem přeneseným. Co znamená zlaté srdce, srdce z kamene nebo mít srdce v kalhotách? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Srdce na dlani aneb slova doslova.
Ve dvanáctém díle Slovohrátek se Anička s Kačkou zabývají slovy přejatými. Co to jsou slova přejatá a odkud jsme je do češtiny přejali? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Svetr s kečupem aneb jak cizí slova zdomácněla.
Pasáž vysvětluje význam a původ pojmu palindrom a uvádí příklady palindromů v češtině i některých cizích jazycích.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá východomoravskými nářečími, zmiňuje jejich specifika a některá nářeční slova.
Pasáž se formou scénky a následovného odborného vysvětlení zabývá pojmem termín, jeho vlastnostmi a původem. Zároveň zmiňuje i terminologické slovníky.
V druhém díle Slovohrátek se Anička s Viktorkou zabývají cizími jazyky a vymýšlením tajné české řeči pomocí prohazování samohlásek. Jak se to dělá a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Mómo tojno řoč aneb kolik řečí umíš.
Pohádka Medvěd a liška, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o lesní chaloupce, ve které spolu bydlí medvěd a liška. Jejich poklidné soužití je však ohroženo, když jednoho dne najde medvěd v lese med.
Pasáž se zabývá původem označení některých hudebních nástrojů v češtině.
V této pasáži spisovatel Jaroslav Rudiš mluví o používání germanismů a specifického jazyka ve svých dílech.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Vrána a liška.
Oslovení jsou součástí každodenního života, některá z nich ale nesou různé významové odlišnosti. Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR popisuje vývoj oslovení (např. pane, bratře, slečno) a uvádí několik příkladů oslovení, která změnila svůj význam v souvislosti s politickými a společenskými změnami.
Pasáž popisuje, jak se pomocí přípon tvoří přídavná jména, v jakých případech se používá přípona „-oidní“ a uvádí některé příklady slov s touto příponou.
Všechlapy, Postoloprty, Tatobity, Nahoruby, Vševily, Holobrady, Soběchleby a mnoho dalších. Milan Harvalík z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje tzv. obyvatelská jména přezdívková, která vznikla z přezdívek místních obyvatel. Věnuje se i různým motivacím vzniku názvů měst a obcí, která se odvíjela od různých vlastností, činností nebo událostí s nimi spjatých. Pasáž je zakončená tematicky laděnou písní.
Pasáž vysvětluje historický původ a dnešní význam často používaných českých obratů „být grogy“ a „být švorc“.
11 731
629
3 574
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.