04:40
Víte, jak vznikaly často kuriózní názvy obcí? Někdy musíme po původu názvu hodně zapátrat. Jména popisují třeba, kde ta místa leží nebo jak to místo vypadalo. Také mohla být motivována významnou budovou, která v místě byla. Nebo osobností, například zakladatelem obce. Nejvíce je u nás Lhot a Lhotek, je jich téměř 350. Šlo o středověké obce, které získaly nějakou výhodu na určitou dobu, tedy lhůtu.
V jedenáctém díle Slovohrátek se Anička s Frantou zabývají původem a významem slov. Kdo anebo co to byl původně hospoda a jak souvisí s hospodyní? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Narozeninové slovení aneb chodidlo chodí.
V osmém díle Slovohrátek se Anička s Tondou zabývají významem jmen. Jaký původ mají naše příjmení a jak vznikají přezdívky? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Jmenuji se aneb jména „na tělo“.
Ve dvanáctém díle Slovohrátek se Anička s Kačkou zabývají slovy přejatými. Co to jsou slova přejatá a odkud jsme je do češtiny přejali? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Svetr s kečupem aneb jak cizí slova zdomácněla.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku, jak poznat složený tvar slovesa od tvaru jednoduchého. Nejprve si problematiku vysvětlíme, následně si její pochopení vyzkoušíme na hře se včelkami. V závěrečné tajence nám vyjde latinské slovo.
Pasáž vysvětluje původ místních jmen zakončených na „-any“ a zabývá se i vznikem pojmenování obce „Přišimasy“.
Oslovení jsou součástí každodenního života, některá z nich ale nesou různé významové odlišnosti. Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR popisuje vývoj oslovení (např. pane, bratře, slečno) a uvádí několik příkladů oslovení, která změnila svůj význam v souvislosti s politickými a společenskými změnami.
Pasáž vysvětluje, co je kalkování, odkud tento pojem pochází a jaká slova takto vznikají.
Námětem pasáže z osmého dílu televizního seriálu F. L. Věk, natočeného podle stejnojmenného románu Aloise Jiráska, který mapuje počátky národního obrození v Praze i na českém venkově, je česká řeč, která u některých Čechů ustoupila němčině.
Česko i Chorvatsko spolu existovaly v jedné monarchii, čeština i chorvatština vyšly ze staroslověnštiny, oba národy používaly i stejné písmo, hlaholici. Významným archeologickým nálezem a zároveň nejstarší písemnou památkou v Chorvatsku je deska z Bašky neboli bašská (baščanská) deska, tabulka s vyrytým třináctiřádkovým nápisem v hlaholici, která vznikla kolem roku 1100.
Pasáž se zabývá vysvětlením, co je slabika, jaké má části a jak se rozlišují. Dále uvádí některé rozdíly mezi češtinou a slovenštinou.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Ď. Učí je, jak se toto tiskací písmeno píše, a ukazuje rozdíl mezi písmeny D a Ď. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Anketa v ulicích, co znamenají onomatopoické výrazy. Následuje výklad tohoto pojmu a ukázka.
Dozvíme se, co slovo kompliment znamená a kdy a jak takový kompliment říci. Už vám někdo někdy složil kompliment, nebo jste ho složili někomu vy? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku správně psát zvířata z vyjmenovaných slov. Pomůže nám s tím rovnou krotitelka dravé zvěře. Seznámíme se s pravopisem u živočichů, jako je ptakopysk, sumýš, lyska, vyza, mýval a kobylka. Nezapomeneme ani na sudokopytníky a lichokopytníky.
13 460
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.