04:28
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit se přibližuje ke Slunci a zjišťuje, čím je prospěšné a čím naopak nebezpečné. Hledá způsoby, jak ho dále zkoumat, setkává se s fotony a zažívá erupce.
Víte, že Slunce je hvězda? Než to lidé zjistili, trvalo to 2000 let. Jak je to tedy možné? Vždyť hvězdy svítí v noci a Slunce ve dne. Dozvíte se, z čeho Slunce vyrábí energii a proč se nám zdá, že svítí víc než ostatní hvězdy.
Vydejme se do vesmíru a prozkoumejme Sluneční soustavu. Objevíme vnitřní a vnější planety. Jaký je mezi nimi rozdíl? Dokážete si představit, jak jsou od sebe planety vzdáleny? Kolik je ve Sluneční soustavě měsíců? A jak velkou část vesmíru tvoří? Společně si Sluneční soustavu vymodelujme!
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku planety sluneční soustavy. Řekněme si, které planety jsou spolu s naší planetou Zemí součástí sluneční soustavy. Na příkladu ovoce si uvědomíme jejich velikosti.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! V prvním díle se seznámíme se servisním robotem kosmodromu Kitem, kterého fascinuje nalezená knížka o vesmíru. Díky ní se rozhodne přivrtat se na raketu a odletět do kosmu.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Po příletu do vesmíru Kit bojuje s gravitací. Seznamuje se s mezinárodní vesmírnou stanicí a nechává se upravit pro své další vesmírné výpravy.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit tentokrát letí za hranice Sluneční soustavy a potkává zde sondu Voyager, která nese zprávu o lidech napříč vesmírem.
Po nevydařeném startu do kosmu objeví robůtek Kit celý nový vesmír pod hladinou moře a pochopí, proč se Zemi říká modrá planeta. V čem se svět pod hladinou podobá vesmíru? Jaká dobrodružství čekají na naši dvojici?
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit prozkoumává povrch Merkuru, zjišťuje, po jakých osobnostech jsou pojmenovány zdejší krátery, zažívá místní východ slunce a objevuje vodu ve skupenství ledu. Věděli jste, že na Merkuru bychom měli narozeniny každé čtyři měsíce?
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Co se děje uvnitř mlhoviny? Jak to vypadá, když rostou hvězdy? Co potřebují, aby rostly? A kam zmizel pan Baterka? Pojďme to zjistit!
V rozhovoru s odborníkem z České kosmické kanceláře je popsán vývoj a stávající úroveň cestování do vesmíru. Jak to funguje na mezinárodní vesmírné stanici? Kam se v budoucnosti lidé chystají? Jaké překážky nyní brání většímu a rychlejšímu progresu při dobývání vesmíru? A co je potřeba zajistit budoucím vesmírným posádkám?
Kolik Čechů bylo ve vesmíru? A jaká pohádková postavička se podívala mezi hvězdy? Seznamte se s Vladimírem Remkem, prvním a jediným československým kosmonautem.
Společně se podíváme, kdo je dodnes jediným Čechem, který kdy letěl do vesmíru. Tento československý kosmonaut se jmenuje Vladimír Remek. Během svého letu sledoval například změny jasnosti hvězd při západu za obzor. Ve vesmíru strávil celkem 190 hodin.
Pokusíme se společně se Šikuly vyrobit si vlastní sluneční hodiny. Nebudou měřit čas přesně jako mechanické hodiny, ale budou vlastní výroby! Potřebovat budete karton, talíř, tužku, nůžky, plastelínu, barvy, pravítko, hodinky, kousek modelovací hmoty, brčko, pravítko. A můžete začít.
Povězme si něco o galaxiích. Jak vypadá Mléčná dráha a čím se liší od Andromedy? Co je to pás asteroidů? Z čeho se skládá a jak vznikl? Dozvíme se, zda se nachází v naší galaxii.
Kolik má Jupiter měsíců? To přesně nevíme, neustále se objevují nové, ale nejdůležitější jsou Galileovské měsíce. Io je dokonce nejaktivnějším sopečným tělesem Sluneční soustavy, neustále vybuchuje. Europa zase vypadá jako poškrábaná koule na kulečník, je pokrytá vrstvou ledu, který pořád praská. Pod ním je voda a v ní možná i život! Pokud se chcete na Europu vydat, teple se oblékněte, je tam až -170 stupňů. Prozkoumejme, zda tam existuje život, a objevme další Jupiterovy měsíce!
Vydejme se na planetu nejpodobnější Zemi. Říká se jí také rudá planeta a po Zemi o ní více nejvíce ze všech. Ve skutečnosti je dvakrát menší než Země. Myslíte si, že tam mohl existovat život?
9 800
379
2 105
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.