03:49
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit se přibližuje ke Slunci a zjišťuje, čím je prospěšné a čím naopak nebezpečné. Hledá způsoby, jak ho dále zkoumat, setkává se s fotony a zažívá erupce.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! V prvním díle se seznámíme se servisním robotem kosmodromu Kitem, kterého fascinuje nalezená knížka o vesmíru. Díky ní se rozhodne přivrtat se na raketu a odletět do kosmu.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit letí s panem Baterkou k souhvězdí Orion a poznává jeho jednotlivé hvězdy. Jaké to jsou? A jak to na nich vypadá?
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Po příletu do vesmíru Kit bojuje s gravitací. Seznamuje se s mezinárodní vesmírnou stanicí a nechává se upravit pro své další vesmírné výpravy.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit havaruje na Jupiterově měsíci Ganymed a hledá možnosti, jak ze sebe smýt vesmírný prach. Dostává se na další Jupiterův měsíc jménem Europa, kde konečně nachází vodu.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit se potkává s planetkou Pluto a zjišťuje, proč už není planetou, ale takzvanou trpasličí planetou. V čem spočívá rozdíl mezi nimi? Nejde jen o velikost, jak by se mohlo zdát. Kit se seznamuje s jejím ledovým povrchem a letí dál.
Nedávno byla úspěšně ukončena vesmírná mise Artemis 1, jejímž cílem bylo dokázat, že lidé mohou opět přistát na Měsíci. Kosmická loď Orion tuto zatěžkávací zkoušku zvládla a dala prostor následujícím misím Artemis 2 a 3. Více se o těchto vesmírných misích dozvíte v reportáži Zpráviček.
Asi už jste slyšeli, že ozonové díry nejsou pro život na Zemi vůbec dobré. Jak se měří ozonové vrstvy, k čemu jsou dobré, co jim škodí, jak dlouho o nich víme a jak je to s ozonovými dírami dnes, zjistíte v reportáži z Wifiny.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit prozkoumává povrch Merkuru, zjišťuje, po jakých osobnostech jsou pojmenovány zdejší krátery, zažívá místní východ slunce a objevuje vodu ve skupenství ledu. Věděli jste, že na Merkuru bychom měli narozeniny každé čtyři měsíce?
Společně se podíváme, kdo je dodnes jediným Čechem, který kdy letěl do vesmíru. Tento československý kosmonaut se jmenuje Vladimír Remek. Během svého letu sledoval například změny jasnosti hvězd při západu za obzor. Ve vesmíru strávil celkem 190 hodin.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit se ztratí v Mléčné dráze, která je naším obřím domovem. Při hledání zpáteční cesty k panu Baterkovi vytvoří plánek Mléčné dráhy a prozkoumá, z čeho se skládá.
Podívejme se, jak Země procházela před skoro 4 milióny let obdobím těžkého bombardování. Čím byla bombardována? V té době vznikl i náš Měsíc a první oceány. A co bylo dál?
Chtěli byste se podívat do vesmíru? Připravte si zásoby, skafandr a vyrážíme! A co budeme jíst, až dorazíme na Mars? Testují se možnosti pěstování potravin a víte, co se dělá ve vesmíru s výkaly? Jak se testují skafandry? A které kosmické vynálezy používáme denně i my?
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit přistává na Měsíci, zkoumá jeho fáze, povrch s krátery, jinou gravitaci než na Zemi a pozůstatky svých předchůdců. Seznamuje se s průzkumným vozidlem Lunochodem a vydává se na další cestu do míst, kam lidská noha ještě nevkročila.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.