03:40
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit se přibližuje ke Slunci a zjišťuje, čím je prospěšné a čím naopak nebezpečné. Hledá způsoby, jak ho dále zkoumat, setkává se s fotony a zažívá erupce.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! V prvním díle se seznámíme se servisním robotem kosmodromu Kitem, kterého fascinuje nalezená knížka o vesmíru. Díky ní se rozhodne přivrtat se na raketu a odletět do kosmu.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit letí s panem Baterkou k souhvězdí Orion a poznává jeho jednotlivé hvězdy. Jaké to jsou? A jak to na nich vypadá?
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit zkoumá Saturn, jeho prstence planety, po kterých se chtěl projet. To mu sice úplně nevyšlo, ale dává si závod se Saturnovými měsíci.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit má málo energie a daleko od Slunce se už nemůže dobít slunečním svitem. Málem to nedopadne dobře, naštěstí ale v Kuiperově pásu nachází baterku, kterou tu zapomněla jiná kosmovýprava.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit se potkává s planetkou Pluto a zjišťuje, proč už není planetou, ale takzvanou trpasličí planetou. V čem spočívá rozdíl mezi nimi? Nejde jen o velikost, jak by se mohlo zdát. Kit se seznamuje s jejím ledovým povrchem a letí dál.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit prozkoumává povrch Merkuru, zjišťuje, po jakých osobnostech jsou pojmenovány zdejší krátery, zažívá místní východ slunce a objevuje vodu ve skupenství ledu. Věděli jste, že na Merkuru bychom měli narozeniny každé čtyři měsíce?
Také vám někdy mraky připomínají zvířata nebo věci? My se na ně podíváme více vědecky. Jak souvisí mraky s koloběhem vody v přírodě? Jak vznikají? A jaké mraky vytváří člověk? Všechno, co jste chtěli vědět o mracích, najdete v našem videu.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit přistává na Venuši a pátrá po jejích obyvatelích a vodě. Zjišťuje, proč tu už voda není i proč je zde takové vedro a tudíž žádní Venušané.
Pojďte se podívat, jak odbornice z pražského planetária vyrobí jádro komety. Dozvíte se, z čeho se jádro komety skládá, co tvoří ohon komety a že má kometa vlastně ohony dva.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Jaké další druhy galaxií ve vesmíru existují? Možná budete koukat. Kit s panem Baterkou zvažují let do jiné galaxie. Jenže problém je v tom, jak dlouho by taková cesta trvala...
Je pravda, že naše sluneční soustava měla 9 planet? Proč už jich je jen osm? Najděme společně odpovědi například na otázky: „Kdy vznikla sluneční soustava? Na které planetě je den nejdelší? Je na Venuši rok kratší než den?“ Věděli jste, že se planeta Merkur zmenšuje? Proč tomu tak je, se dozvíme ve Wifině!
Jak se jmenuje náš vesmírný domov? Myslíte, že ho můžeme vidět pouhým okem? Odpověď je ano. Vydejte se do Beskyd, Jizerských hor nebo Manětína, tam naleznete tmavou oblohu a určitě se vám podaří Mléčnou dráhu spatřit!
Video nám přiblíží, co to vlastně vesmírný odpad je. Dozvíme se, jak je to s odpadem na oběžné dráze a jaká opatření se plánují proto, aby se vesmírný odpad na oběžné dráze nehromadil.
Kteří řečtí a římští bohové jsou spojováni s mořem? Co o nich dnes víme? A která planeta Sluneční soustavy se jmenuje podle jednoho boha moře?
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.