05:14
Jak se dostat do vesmíru, vymýšleli lidé už v polovině minulého století. V roce 1957 nejprve poslalo Rusko do vesmíru družici Sputnik a v tom samém roce pak také prvního živého kosmonauta, což byla slavná fenka Lajka. První člověk vyletěl do vesmíru o čtyři roky později, tedy v roce 1961 a byl to ruský astronaut Jurij Gagarin. Dnes, díky raketoplánům, lidé oběžnou dráhu Země docela zabydleli. Vynesli tam různé přístroje, bez nichž by nefungovala například navigace v telefonu a mnohé další vymoženosti.
Chtěli byste se podívat do vesmíru? Připravte si zásoby, skafandr a vyrážíme! A co budeme jíst, až dorazíme na Mars? Testují se možnosti pěstování potravin a víte, co se dělá ve vesmíru s výkaly? Jak se testují skafandry? A které kosmické vynálezy používáme denně i my?
Jednoho dne možná budeme muset opustit naši planetu a žít ve vesmíru. Podmínky života ve vesmíru zkoumají astronauti na mezinárodní vesmírné stanici, která obíhá Zemi. Co všechno zahrnuje život astronauta na stanici? To se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Pojďme se společně podívat, jak se bude žít na Měsíci. Americký astronaut Neil Armstrong na Měsíci zanechal vlajku i otisk boty a od té doby tam toho moc nepřibylo. To by se ale mělo změnit. Plány na měsíční vesnici dostávají konkrétní podobu. Jak bude vypadat?
Vydejme se společně do vesmíru! Víte, odkud se berou ve vesmíru odpadky? A jak si je představujete? Můžeme tam potkat třeba kladivo? Na oběžné dráze poletují třeba i porouchané družice a rakety. Ale nebojte! Vesmírný odpad je ze Země kontrolován.
Vydejme se do vesmíru! Zjistíme, jaká nebezpečí tu na astronauty číhají. Může to být třeba požár na vesmírné stanici. Ve volném kosmickém prostoru je může ohrozit třeba kosmické smetí nebo kosmické záření.
Víte, že Slunce je hvězda? Než to lidé zjistili, trvalo to 2000 let. Jak je to tedy možné? Vždyť hvězdy svítí v noci a Slunce ve dne. Dozvíte se, z čeho Slunce vyrábí energii a proč se nám zdá, že svítí víc než ostatní hvězdy.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! V závěrečném díle jsou Kit i pan Baterka svědky splynutí dvou hvězd, při kterém jim nešťastně shoří kniha o vesmíru i plánek Mléčné dráhy. Jak naleznou cestu zpět k planetě Zemi? A jaké staré známé cestou potkají?
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Cestou k Jupiteru Kit potkává pás planetek, které létají mezi Marsem a Jupiterem, a seznamuje s největší z nich zvanou Ceres.
Vydejme se do vesmíru a prozkoumejme Sluneční soustavu. Objevíme vnitřní a vnější planety. Jaký je mezi nimi rozdíl? Dokážete si představit, jak jsou od sebe planety vzdáleny? Kolik je ve Sluneční soustavě měsíců? A jak velkou část vesmíru tvoří? Společně si Sluneční soustavu vymodelujme!
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit tentokrát letí za hranice Sluneční soustavy a potkává zde sondu Voyager, která nese zprávu o lidech napříč vesmírem.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit havaruje na Jupiterově měsíci Ganymed a hledá možnosti, jak ze sebe smýt vesmírný prach. Dostává se na další Jupiterův měsíc jménem Europa, kde konečně nachází vodu.
Pokusíme se společně se Šikuly vyrobit si vlastní sluneční hodiny. Nebudou měřit čas přesně jako mechanické hodiny, ale budou vlastní výroby! Potřebovat budete karton, talíř, tužku, nůžky, plastelínu, barvy, pravítko, hodinky, kousek modelovací hmoty, brčko, pravítko. A můžete začít.
11 731
629
3 565
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.