04:31
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Webové servery si „pamatují“, na co uživatelé v minulosti na webových stránkách klikali. Slouží jim k tomu cookies. Díky cookies například funguje personalizovaná reklama nebo nákupní košíky v e-shopech.
Identifikace lidí pomocí trojrozměrné podoby obličeje, snímání geometrie ruky, zkoumání lidských otisků a termosnímky přední části hlavy člověka, to jsou příklady biometrických údajů, které se pro identifikaci osob začaly využívat před více než deseti lety s růstem výkonu počítačů. Reportáž představuje počátky fungování těchto technologií.
Internetové stránky se stahují ze serverů. Cesta k nim je poměrně složitá. Vede přes několik routerů, neboli internetových křižovatek. Každý server má svou IP adresu. Z webové adresy serveru ji umí zjistit DNS služba pomocí DNS serverů. A mimochodem, je dobré si nastavit heslo, které nejde lehce uhodnout.
Ještě v 50. letech byl jeden počítač nacpaný do desítky skříní a zvládl jen kolem tisícovky operací za vteřinu. Dneska to jsou stovky milionů operací. Mikroprocesory nám dovolily počítače zmenšit a jejich velikost se stále zmenšuje. Požadujeme od nich stále větší výkon, super výkonné počítače jsou například Aurora a Summit. A jaká je budoucnost počítačů?
Rozšířená realita znamená přidání neexistujících objektů do obrazu reálného světa kolem nás. A hračkářský průmysl by musel být blázen, kdyby tuto magii nevyužil. Můžeme tak vidět třeba skřítky z pohádek ve školní třídě, oživlé historické postavy na hradní expozici nebo je možné se na chvíli stát Jediem. Není k tomu třeba mít drahou technologii, úplně stačí chytrý telefon.
Pomocí falešných účtů na sociálních sítích se státy snaží šířit propagandu, případně se proti propagandě jiného státu brání. O novém způsobu informační války vedené především ze strany Ruské federace hovoří Robert Břešťan, šéfredaktor webu Hlídací pes.
Internetové bankovnictví v prohlížeči nebo v mobilní aplikaci šetří čas i peníze. V tomto videu se dozvíte o možnostech a výhodách, které internet banking nabízí. Jak taková internet banka funguje a co všechno nabízí?
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. Tentokrát třináctiletý Ondra vysvětlí, proč si lidé při psané konverzaci často nerozumí. A poradí, kdy pomohou emotikony a kdy je lépe promluvit si z očí do očí.
Ukázka odpovídá na otázku, co se stane s digitální stopou, když uživatel zemře. Mohou se pozůstalí dostat k emailovým kontaktům zemřelého a mohou zablokovat jeho profily na sociálních sítích, anebo je rovnou smazat? Dozvíte se, jak se dostat k přístupovým údajům a heslům a co všechno je k tomu potřeba. Máme pro tuto situaci vůbec patřičnou legislativu?
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. Tentokrát vysvětlí třináctiletý Ondra své tetě, s jakými formami reklamy se na internetu setkáváme, jak ji můžeme blokovat a jak odhalit klamavou reklamu.
S veřejnými wifi sítěmi se potkáváme stále častěji v prostředcích hromadné dopravy nebo na veřejných místech. Kromě výhody ušetřených dat však přináší riziko kybernetického útoku. Jaké druhy útoků existují a jak se jim bránit, popisuje prof. Ivan Zelinka z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB TUO.
S Agentem v kapse si zopakujeme, jak se chovat bezpečně na internetu. Co udělat, když je potřeba něco zaplatit? Komu můžeme posílat svoje fotky? A co když jsem podle internetu vyhrál soutěž a mám odeslat někam své osobní údaje?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.