04:29
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Aby mohl prohlížeč zobrazit webovou stránku, potřebuje z internetu její HTML kód. V HTML kódu občas bývá skript, jež připravuje k zobrazení ty části stránky, které je potřeba často obnovovat.
Fenomén YouTube je probírán v rozhovoru s populárním youtuberem Karlem Kovy Kovářem. Ten na svých kanálech na YouTube probírá např. společenské předsudky, politiku i sociální sítě. Ve své tvorbě využívá infotainment, tedy propojení informací a zábavy. Za své počiny získal dvakrát ocenění Videobloger roku a časopis Forbes ho zařadil do svého žebříčku 30 pod 30. Jak probíhá jeho proces tvorby a jak vypadá jeho komunita. Jak si vybírá témata? Co chce svým působením změnit? A jak moc se mu to daří?
Sociální sítě ovládají dvě nejznámější online společnosti, Google a Meta. Google inkasuje asi 30 % a Meta 20 % celosvětové online inzerce. Jsou schopny ovlivnit veřejné mínění, a dokonce rozhodovat o úspěchu či neúspěchu ostatních firem. O jejich manipulaci lidmi informují tzv. whistlebloweři. Kdo to je?
Umělá inteligence byla nasazena proti kůrovci, kdy dokáže detekovat ohnisko napadení. V případě potřeby umí odstranit z fotografie mraky a získat tak informace, které by jinak byly nečitelné. Algoritmy AI umí také s vysokou úspěšností predikovat počasí na základě analýzy satelitních snímků. Podívejte se jak.
Jak je v české legislativě řešena kyberšikana? A jak je vykládána v praxi? Týká se kyberšikana i starších generací? Jaký problém je u nich nejčastější? Kdy se obrátit na policii či jinou podpůrnou organizaci? Na otázky diváků pořadu Sama doma odpovídá Michaela Svatošová, koordinátorka projektu Stop kyberšikaně.
Tým ČVUT se dlouhodobě věnuje využití robotů při záchranných pracích v náročném prostředí. O schopnostech moderního robotického psa americké firmy Boston Dynamics hovoří Tomáš Svoboda a Tomáš Rouček z katedry kybernetiky Elektrotechnické fakulty. Jak a s čím může Spot pomoci?
Opravdu už se pořádají závody s drony? A jak takový závod může vypadat? Jak vypadá pohled jejich pilotů? Několik závodů dronů se uskutečnilo i u nás v České republice, tak trénujte a jednou se takového závodu možná také zúčastníte.
Když chceme psát na počítači česky, musíme si přepnout jazyk klávesnice na češtinu. V různých jazycích jsou totiž různá písmena, a všechna se na jednu klávesnici nevejdou. To, aby se po stisknutí klávesy napsalo na obrazovku správné písmeno podle nastaveného jazyka, zařizuje ovladač klávesnice.
Roboti, kteří mění svět. Slyšeli jste někdy o obavě, že nás roboti ve všem nahradí? Nebojte se! V nerutinní práci je člověk nenahraditelný. Co to znamená? To si vysvětlíme. Pojďme ale poznat roboty více, dozvědět se něco o jejich vývoji, životě a práci, kterou jsou schopni zastat.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.