11:19
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Pod pojmy fanfiction a fanart hledejte lidi a jejich koníčky či zájmy. A ty mohou být různé, často i trochu zvláštní. Jak se někam začlenit? Na tohle je skvělý internet, protože dokáže sdružovat lidi společných zájmů z různých zemí světa.
S Agentem v kapse si vysvětlíme, co dělat, když nám někdo ukradne kolo. Jak krádeži předcházet? Jak se o kolo starat? Kde ho nenechávat? A jak se zachovat, když ho někde nechat musíte? A proč nejezdit ani kousek bez přilby? Zkuste si s námi testík.
Kdo by to byl řekl, že jednou vzlétne člověk k nebesům. A kdyby jen jeden, letectví udělalo od dob svého vzniku obrovský pokrok a dnes už můžeme díky proudovým letadlům přepravit velké množství lidí na obrovské vzdálenosti v poměrně krátkém čase. Pořád ale existují hranice, které se dají pokořit. Inu, jak se říká, pokrok nezastavíš.
Vozembouch je vlastně bicí hudební nástroj, na který se hraje tak, že s ním boucháte o zem. Podle toho dostal i svůj název. Je nezbytnou součástí každého masopustního průvodu. Pokud ještě žádný nemáte, neváhejte si ho vyrobit. Potřebovat budete: plechovky, rýži, kovová víčka, lepicí pásku, hřebíky, šídlo, stuhu, nůžky, motouz, drátek a ramínko.
Kdo se postará o děti, kterým zabili rodiče? Jak mohu pomoci dětem, až tady budou? Může se to stát i u nás? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka z Linky bezpečí Hana Nečina Vaníčková.
Počítačové viry škodí počítačům, tabletům a mobilům a hlavně nám uživatelům. Je důležité vědět, že proti virům může pomoci antivirus, který ale musíme pravidelně aktualizovat. Ani tak však nemáme úplně vyhráno, důležité je se v digitálním světě chovat zodpovědně.
Na zjišťování vaší digitální stopy stačí internet, protože jednou zveřejněná informace na něm už nikdy nezmizí. Většina obsahu je totiž automaticky archivována. Smazat například fotky je problematické. Bezpečnější je rozmyslet si jejich zveřejňování. Všechny zveřejněné informace o konkrétním člověku jdou totiž vyhledat.
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. Tentokrát třináctiletý Ondra své tetě vysvětlí výhody digitální fotografie. Dozvíme se, jak můžeme prezentovat fotografie na internetu, jak je zálohovat do cloudu a upravovat online.
Nomofobie je úzkostná porucha z nedostupnosti mobilního telefonu. Odborníci odhadují, že je touto poruchou ohroženo až 70 % dětí ve věku 11–15 let. V reportáži se seznámíme s příběhem chlapce, který se dokázal probourat skrz zeď, aby se dostal ke svému telefonu. Osoby závislé na telefonu mu dávají přednost před vším ostatním, včetně spánku. Jedná se o závislost, kterou je potřeba léčit stejně jako jiné typy závislostí.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša část svého života prožila na ulici a propadla závislosti na alkoholu. Po sebrání odvahy se schází se svou maminkou a společně si vypráví o pohnutém osudu.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například jak se změnila hudební tvorba v 90. letech. Nový režim přinesl televiznímu vysílání příležitost ke změně. Kromě uvolnění se ale přidal tlak zahraniční konkurence a trendů. Už nebyl důležitý jen kádrový profil umělce, ale prodejnost desek. A co to vlastně zcela logicky způsobilo? I tomu se věnuje dokumentární seriál TeleRevize.
Malá sonda do života vietnamské komunity v podání Libuše Rudínské, kterou Vietnamci fascinovali od chvíle, kdy začali po revoluci do Česka přijíždět a žít tady. Rozhodla se je fotit, a protože s nimi trávila mnoho času v práci i v soukromí, poznala je důkladněji než většina z nás. Pro ni jsou to především skromní a pracovití lidé, kteří si zaslouží stejný respekt jako všichni ostatní. Proto ji také rozčiloval typický nešvar z českých tržnic, kdy Češi Vietnamcům běžně tykali.
Fetišismus je specifická závislost. Fetišisté nejsou nebezpeční ani sobě, ani svému okolí, ale svoji zálibu raději skrývají před veřejností. Společnost je totiž řadí mezi devianty. Zvláštní zálibu má i Lukáš. Místo manželky má doma skříň plnou bot na podpatku.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.