20:09
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku dělit se zbytkem. Nejprve vyřešíme slovní úlohu. Opravdová jablka budeme dělit mezi různý počet osob. Můžeme se pokaždé spravedlivě rozdělit, abychom měli všichni stejně?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku orientovat v řádech desetinných čísel. Budeme taková čísla vyhledávat, porovnávat a zapisovat. A kde se s nimi setkáme? Například při měření výkonu sportovců, v tabulce výsledků...
Jak si představit zlomky? Vyrobte si z papírových talířů názorné části celků. Co je větší, jedna čtvrtina nebo jedna osmina? Co budete potřebovat? Papírový tácek, barevný papír, pravítko, kružítko, černý fix, tužku a lepidlo. Přidej se k Šikulům a zlomky nebudou žádná dřina!
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku odčítat do 20 a řešit slovní úlohu. Sandra Holáková pracuje se slovními úlohami ve třech matematických prostředích. Při práci s krychlemi děti porovnávají počet, dopočítávají. Na krokovacím pásu řeší úlohy pohybem, s mincemi si zahrají na obchod a pracují s číslem jako veličinou.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku řešit nerovnice. V úvodu lekce na nás čeká rytmická rozcvička. Následuje opakování matematických znamének a poté řešení nerovnic.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak pracovat s úhly v trojúhelníku, nalézat v zadání úhly vrcholové, vedlejší, souhlasné, střídavé, jak pomocí jejich vlastností hledat řešení, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Málokdo z nás si uvědomuje, že konečné výsledky voleb jsou ovlivněny nejenom počtem odevzdaných hlasů jednotlivým kandidátům a stranám, ale i způsobem, jakým se z odevzdaných hlasů určí celkový vítěz. Dostáváme se na pole tzv. volební matematiky, která zásadním způsobem ovlivňuje chod každé demokratické společnosti. K lepšímu pochopení využijte připravené pracovní listy.
Když děti učí telka! Naučme se se žáky 5. ročníku rozlišovat přímou a nepřímou úměrnost. Oba pojmy přirozeně vyvodíme na malé oslavě ve studiu.
V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy na procenta. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center. У цьому відео ви повторите, як розв’язувати завдання у відсотках. Цикл «Не бійтеся математики» знімали у Magenta Experience Center.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.