03:12
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, jak správně číst, modelovat a zapisovat desetinná čísla. Nejprve si převedeme zlomky na číselnou osu. Procvičíme jejich čtení a zápis. Pak si vyzkoušíme, k čemu nám slouží v praxi. Budeme přelévat kapalinu do odměrných válců, počítat s eury a stále u toho převádět na desetinná čísla. Jako číslená osa nám poslouží pravítko.
Když děti učí telka! Naučme se se žáky 4. ročníku měřit čas. Zopakujme si časové údaje a jednotky času. Podívejme se do historie, čím se dříve měřil čas. Dozvíme se zajímavosti o některých živočiších naší planety a v čem bychom je mohli porovnat podle času. Na závěr si vyrobíme sluneční hodiny.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 3. ročníku správně zaokrouhlovat na stovky. Nejdříve si připomeneme základní principy zaokrouhlování na číselné ose. Následně si procvičíme dovednost zaokrouhlování na skutečných situacích ze života kolem nás.
Když děti učí telka! Pojďte si společně s mladšími žáky ukázat, jak vypadají ručičkové hodiny a k čemu vlastně ručičky na hodinách slouží. Naučíme se, jak rozpoznáme celou hodinu.
Když děti učí telka! Pojďte si společně s mladšími žáky zopakovat názvy členů rodiny. Budeme společně počítat a porovnávat věk jednotlivých členů rodiny. Vyřešíme slovní úlohu.
Co je to intuice? A můžeme pomoci náhodě? Co nám padne častěji, když hodíme mincí? Panna, nebo orel? Pojďte se podívat, jak je to s náhodou a intuicí v matematice.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohu. Zopakujeme si, z čeho se řešení slovní úlohy skládá. Znázorníme si informace ze slovní úlohy graficky a budeme společně hledat možnosti, jak ji můžeme vyřešit.
Když děti učí telka! Zahrajte si společně s žáky 4. ročníku bingo, složte ze zápalek dané číslo a podle šifrovací tabulky spočítejte číselnou hodnotu svého jména. Na závěr vás čeká tajuplná slovní úloha.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak z kvádru vzniknou trojboké hranoly, jak spočítat jejich rozměry i jejich objem, připomeneme si vztahy pro obsahy a objemy různých geometrických útvarů a těles a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Vyrobme si společně s Šikuly hrací kostku, která nám poslouží v matematice při počítání a v družině nebo doma při hraní her. Šikulovská kostka není ledajaká, je mramorová a uvařená v hrnci. Potřebovat na ni budete špejle, fixy, modurit, elektrickou plotýnku a hrnec.
Když děti učí telka! Zkusme společně se žáky 5. ročníku zjistit, co je to statistika. A rozhodně to není nuda, jak se zpívá v úvodní písni. Naučíme se, jaký je rozdíl mezi sloupcovým a kruhovým diagramem a jak z nich vyčíst zajímavé informace. Diagramy si vytvoříme a naučíme se pokládat správné otázky.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Ondřej Šíla vysvětluje, k čemu jsou dobré tabulky, co znamená pojem četnost a jak se počítá aritmetický průměr. Výklad doplňuje konkrétními příklady.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku orientovat v čase. Budeme spolu hledat různé možnosti, jak čas měříme a dělíme. Dozvíme se, jak označujeme různé jednotky času. Dle zadání se zkusíme orientovat ve dnech v týdnu a také si vyzkoušíme rozpoznávat čas na ciferníku.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku násobit a dělit do tisíce. Sandra Holáková pracuje s praktickými úlohami (nakupování) a procvičuje s dětmi násobení mimo obor malé násobilky. Při počítání s odlišnými cenami různých balení vajíček děti řeší slovní úlohy a odpovídají na různě náročné problémové otázky.
10 618
519
2 947
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.