03:12
Když děti učí telka! Pojďte si společně s mladšími žáky ukázat, jak vypadají ručičkové hodiny a k čemu vlastně ručičky na hodinách slouží. Naučíme se, jak rozpoznáme celou hodinu.
Myslíte si, že nám může geometrie pomoci při zavazování tkaniček? Kája a Mat a Ema a Tika vám ukážou, že ano. Dokážete určit, jak si zavázat tkaničky tak, abyste spotřebovali co nejkratší tkaničku? A věděli jste, jaké jsou způsoby vázání tkaniček? Budete koukat!
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, jak správně číst, modelovat a zapisovat desetinná čísla. Nejprve si převedeme zlomky na číselnou osu. Procvičíme jejich čtení a zápis. Pak si vyzkoušíme, k čemu nám slouží v praxi. Budeme přelévat kapalinu do odměrných válců, počítat s eury a stále u toho převádět na desetinná čísla. Jako číslená osa nám poslouží pravítko.
Co je to intuice? A můžeme pomoci náhodě? Co nám padne častěji, když hodíme mincí? Panna, nebo orel? Pojďte se podívat, jak je to s náhodou a intuicí v matematice.
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou si zopakujete, jak řešit slovní úlohy a vypočítáte hned několik příkladů, které vás mohou potkat nejen v testech ve škole, ale zároveň také u přijímacích zkoušek na střední školu.
Pasáž pojednává o tom, že není rozumné půjčku platit další půjčkou. Spolubydlící Bankovkovi vysvětlují, že tento způsob může vést do dluhové spirály, přibližují pojmy konsolidace půjček, osobní bankrot, oddlužení. V každé situaci se dá najít řešení a i z dluhů je cesta ven.
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy na procenta. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku používat římské číslice. V úvodu lekce se zamyslíme, kde všude se můžeme s římskými číslicemi setkat. Jde například o hodiny, jména panovníků nebo roky vydání knih. Seznámíme se s pravidly zápisu a čtení římských číslic.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku orientovat v časových údajích. Pokusíme se utřídit svoje znalosti a zařadíme si je do určitého systému. Budeme číst časové údaje na různých měřidlech času. Některá jsou zcela běžná, jiná zase téměř nepoužíváme. Přehled bychom o nich ale mít měli.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku počítat s časovými údaji. Veronika Dobrovolná s dětmi pátrají po tom, jaké jednotky času znají. A tentokrát nechybí ani pokus. Kolik dřepů uděláte za minutu? Kolik vyjmenovaných slov napíšete za minutu? Zkuste to odhadnout a podívejte se, jak přesné byly odhady dětí ve studiu. Společně se zaměříme i na další časové údaje v našem životě. Kolik času strávíme na kroužcích? Kolik hodin, minut, sekund týdně? To vše si v této lekci budete moci vyzkoušet a spočítat.
Seriál Žeprej nám v této části vysvětlí, co znamenají pojmy mínění, veřejné mínění i průzkum. Dozvíme se také, kdy je pro nás výhodné uskutečnit průzkum veřejného mínění i jak ho můžeme správně provést.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 4. ročníku, jak se orientovat v jízdních řádech. Aby nám to šlo lépe, nejprve si zopakujeme základní jednotku času, převody jednotek a počítání s časem. Poté si na pražské tramvajové lince číslo 17 ukážeme, jak se v jízdním řádu správně orientovat.
13 191
740
4 504
1 238
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.