20:09
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 4. ročníku naučit převody jednotek. Budeme převádět jednotky délky, času, hmotnosti a objemu. Děti se naučí hravě používat převodníkové tabulky a vytvářet si vlastní úlohy na převody jednotek.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku dělit se zbytkem. Nejprve vyřešíme slovní úlohu. Opravdová jablka budeme dělit mezi různý počet osob. Můžeme se pokaždé spravedlivě rozdělit, abychom měli všichni stejně?
Osm, šestnáct, dvacet čtyři a jak to pokračuje dál? Vyrobte si se Šikuly pomůcku, která vám pomůže se zapamatováním posloupnosti malé násobilky. Co k tomu budete potřebovat? Karton, roličky od toaletního papíru, barevné papíry, lepidlo, fix a stuhu. Dokážete navést hada správným směrem ve správném pořadí?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku prakticky poznávat vlastnosti různých početních operací. Zopakujeme si sčítání a odčítání se závorkami a ukážeme si několik zdánlivě stejných příkladů. Pojďme společně hledat početní operace, u kterých závorka roli nehraje, a i ty, u kterých mění celý postup řešení.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 2. ročníku, co je to komutativnost v násobení. Nejprve si procvičíme malou násobilku. Na několika příkladech si ověříme, zda opravdu umíme násobit. Následně si ukážeme, že v násobení můžeme zaměňovat pořadí násobků a výsledek bude stejný.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku pracovat se stovkovou tabulkou. Magdalena Málková představuje úlohy na hledané číslo, společně si zkusíme i kouzlo s dělitelností tří. Pomocí mřížky hledáme konkrétní součty čísel. Jak vypadají vyznačené násobky tří ve stovkové tabulce?
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak řešit úlohy na procenta, tentokrát prostou úvahou přes části celku, jak si snadno a rychle poradit s úlohou na zdražování i na zlevňování, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku orientovat v čase. Budeme spolu hledat různé možnosti, jak čas měříme a dělíme. Dozvíme se, jak označujeme různé jednotky času. Dle zadání se zkusíme orientovat ve dnech v týdnu a také si vyzkoušíme rozpoznávat čas na ciferníku.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak řešit náročnější slovní úlohy, hledat číselné řady, nalézat logické závislosti nebo jak si poradit s posledním příkladem v přijímačkách, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Když děti učí telka! Naučme se se žáky 4. ročníku měřit čas. Zopakujme si časové údaje a jednotky času. Podívejme se do historie, čím se dříve měřil čas. Dozvíme se zajímavosti o některých živočiších naší planety a v čem bychom je mohli porovnat podle času. Na závěr si vyrobíme sluneční hodiny.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.