20:09
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 4. ročníku naučit převody jednotek. Budeme převádět jednotky délky, času, hmotnosti a objemu. Děti se naučí hravě používat převodníkové tabulky a vytvářet si vlastní úlohy na převody jednotek.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Pojďte si společně s mladšími žáky ukázat, jak vypadají ručičkové hodiny a k čemu vlastně ručičky na hodinách slouží. Naučíme se, jak rozpoznáme celou hodinu.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku dělit se zbytkem. Nejprve vyřešíme slovní úlohu. Opravdová jablka budeme dělit mezi různý počet osob. Můžeme se pokaždé spravedlivě rozdělit, abychom měli všichni stejně?
Kája by si rád koupil časopis, jenže neví, kolik peněz má v pokladničce. Opakuje si proto sčítání a odčítání čísel do 100 pomocí číselné osy. Postupně poznává i záporná čísla, která jsou zde z hlediska finanční gramotnosti vysvětlena jako dluh. Jakmile tento způsob počítání Kája pochopí, vyzkouší si také počítání bez číselné osy.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku, jak pamětně počítat s přirozenými čísly. Zahrajeme si plácanou a budeme zpaměti počítat jednoduché příklady. Budeme i dělit se zbytkem a pak si zopakujeme přednost u početních operací. Zpaměti budeme počítat i úlohy s vyššími čísly. Na závěr si zahrajeme skákací hru.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku prakticky poznávat vlastnosti různých početních operací. Zopakujeme si sčítání a odčítání se závorkami a ukážeme si několik zdánlivě stejných příkladů. Pojďme společně hledat početní operace, u kterých závorka roli nehraje, a i ty, u kterých mění celý postup řešení.
Osm, šestnáct, dvacet čtyři a jak to pokračuje dál? Vyrobte si se Šikuly pomůcku, která vám pomůže se zapamatováním posloupnosti malé násobilky. Co k tomu budete potřebovat? Karton, roličky od toaletního papíru, barevné papíry, lepidlo, fix a stuhu. Dokážete navést hada správným směrem ve správném pořadí?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku řešit úlohy. Řekneme si, co je to matematická úloha. Budeme objevovat různá její řešení. Budeme vymýšlet další matematické úlohy. O čem budou a co nás na nich bude zajímat, je na každém z nás.
Co je to intuice? A můžeme pomoci náhodě? Co nám padne častěji, když hodíme mincí? Panna, nebo orel? Pojďte se podívat, jak je to s náhodou a intuicí v matematice.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku pracovat v matematice s daty a informacemi. V této lekci budeme data číst z tabulek a různých diagramů. Naučíme se také data sbírat za pomoci stopek a zapisovat je.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.