23:46
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 4. ročníku naučit převody jednotek. Budeme převádět jednotky délky, času, hmotnosti a objemu. Děti se naučí hravě používat převodníkové tabulky a vytvářet si vlastní úlohy na převody jednotek.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Když děti učí telka! Vyzkoušejme si společně s žáky 1. ročníku, zda dokážeme spočítat hodnotu mincí. Porovnáme, kdo má více a kdo méně. Společně půjdeme na nákup a zjistíme, které věci si děti mohou koupit a na které jim peníze nestačí.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku řešit složené slovní úlohy. Spočítáme, za jak dlouho doletí na Zemi Marťani a za jak dlouho Venušané. Porovnáme, kdo u nás bude dřív.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku násobit mimo obor násobilky. Nejdříve si zopakujeme násobení v oboru násobilky. Potom odvodíme, jakým způsobem budeme násobit deseti i mimo obor násobilky.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohu. Zopakujeme si, z čeho se řešení slovní úlohy skládá. Znázorníme si informace ze slovní úlohy graficky a budeme společně hledat možnosti, jak ji můžeme vyřešit.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku, co to jsou slovní úlohy a jak je řešit. Zkusíme společně rozdělovat figurky do dvou skupin podle zadaných pravidel. Budeme i počítat puntíky, porovnávat jejich počet a zapisovat odpovědi do vět.
Spolubydlící Bankovkovi vysvětlují, co je rozpočet, z jakých složek se skládá a jaké existují jeho typy: vyrovnaný, přebytkový a schodkový. Prostřednictvím krátkého příběhu ukazují, jak nečekané výdaje mohou ovlivnit finanční situaci a proč je důležité umět si sestavit osobní rozpočet.
Na typickém příkladu si velmi názorně ukážeme, jak řešit slovní úlohy o pohybu, v tomto případě za sebou, jak si zapsat údaje ze zadání, sestavit správně rovnici, jak ji jednoduše řešit, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 3. ročníku podívat, kde všude kolem nás je matematika a jak lze řešit slovní úlohy ze života. Zábavnou formou objevujeme svět početních operací. Děti budou vytvářet vlastní slovní úlohy.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, kde všude kolem sebe můžeme potkat matematiku. Budeme pracovat s časovou schránkou a podíváme se do historie. Proč se vůbec učíme sčítat a odčítat? K čemu nám bude znalost zaokrouhlování? Proč vůbec máme ve škole matematiku?
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.