23:46
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 4. ročníku naučit převody jednotek. Budeme převádět jednotky délky, času, hmotnosti a objemu. Děti se naučí hravě používat převodníkové tabulky a vytvářet si vlastní úlohy na převody jednotek.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Když děti učí telka! Vyzkoušejme si společně s žáky 1. ročníku, zda dokážeme spočítat hodnotu mincí. Porovnáme, kdo má více a kdo méně. Společně půjdeme na nákup a zjistíme, které věci si děti mohou koupit a na které jim peníze nestačí.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku měřit s přesností na centimetry a milimetry. Lenka Švimberská ukáže dětem, jak se dříve měřila délka. Jak dlouhý je loket nebo palec? Ukážeme si i převody jednotek délky. Na vlastní kůži si zkusíme, jak nám měření půjde. Kolik centimetrů měří naše chodidlo? Podívejte se.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku počítat do 10 000. Nejprve si zopakujeme pamětné počítání do 1000 a uvědomíme si základní početní operace. Jak se nazývají výsledky sčítání, odčítání, násobení a dělení? Umíte počítat výhodně? Naučme se to společně!
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku dělit násobky deseti jednociferným dělitelem. Pro příklady z praxe budeme využívat různé mince a bankovky.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku počítat s desetinnými čísly. Nejprve si vyzkoušíme desetinná čísla zapisovat. Jak poznáme desetinná čísla a jak se správně čtou? Že mají čísla řády jednotek, desítek, stovek a tisíců, už jistě víte, ale víte také, že čísla mohou mít desetiny, setiny a tisíciny?
Úloha na složitější výpočty obvodu a obsahu může žáky u přijímacích zkoušek pěkně potrápit. Proto se detailněji podíváme na příklad z roku 2023 a jasně a názorně si vysvětlíme postup jeho řešení. Uvidíte, že se náročnějších příkladů bát nemusíte.
V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy na výpočty povrchů a objemů těles. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center. Ви потренуєтесь рахувати об’єми та поверхні тіл і на відео ви можете побачити, як це зробити, якщо ви в чомусь не впевнені.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku hledat matematiku kolem nás. Každý den si potřebujeme něco spočítat, počítáme tedy slovní úlohy. Vyhledáváme souvislosti a informace. S těmi můžeme dále pracovat. Dokonce si můžeme slovní úlohy i vymýšlet podle vlastních nápadů. Někdy je dobré zaznamenat si údaje, tomu říkáme zápis. Pak počítáme a nakonec dospějeme k řešení. Ukážeme si, jak na to.
Dá se z čokolády udělat nekonečná čokoláda? Taková, kterou budete moci dál a dál rozdělovat mezi kamarády? Nebo je to jen další matematické kouzlo? Podívejte se, jak si můžeme hrát s dělením a rozdělováním. Tentokrát na vás čeká sladká matematika.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.