21:35
Digitální gramotnost
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku pracovat s daty a orientovat se v tabulce. Tentokrát se přesuneme do cukrárny u Haničky, kde budeme evidovat do tabulky nanuky, kornouty i několik druhů zmrzlin. Zamyslíme se nad zapeklitými matematickými otázkami a také zkusíme doplnit označení sloupečků i řádků do připravené tabulky.
Skvělé oblečení za pár korun, tak by se dal jinými slovy popsat second hand. Na nákup v „sekáči“ je sice potřeba vyhradit si trochu víc času, ale odměnou vám mohou být parádní kousky za zlomek původní ceny! Navíc šetříte životní prostředí, lidskou práci, přírodní zdroje a svoji peněženku.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 1. ročníku zaznamenávat data. Nejprve si pomocí kostek postavíme stavby podle vzoru a následně každou z krychliček zaevidujeme podle barvy a umístění přehledně do tabulky.
Umíš číst? Dnes to umí skoro každý, ale jak vznikla písmenka? Brďa zajímá historie jejich vzniku. První písemné záznamy byly pro nás hodně zvláštní. Jednalo se o obrázkové a klínové písmo. Také se nepsalo na papír, ale na hliněné destičky, papyrus či pergamen.
Už jste někdy slyšeli o magických nebo latinských čtvercích? Jsou to tabulky plné čísel, která v sobě skrývají tajemství. A co sudoku? To vzniklo kombinací magického a latinského čtverce. Další hlavolam, kterým si můžete potrápit mozkové závity. Podívejte se, jak si s matematickými kouzly poradí naši kamarádi.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku pracovat v matematice s daty a informacemi. V této lekci budeme data číst z tabulek a různých diagramů. Naučíme se také data sbírat za pomoci stopek a zapisovat je.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku sestavit vlastní slovní úlohu. Vytvořit zadání a položit správnou otázku nebývá nic jednoduchého. My si vyzkoušíme, jak si s takovým úkolem poradit, a vypočítáme si, kolik by například stála zmrzlina pro celou naši rodinu.
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy s převody jednotek. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
Nebojte se matematiky. Společně s Terezou Bártlovou si zopakujete procenta a práci s grafy a tabulkami. Vypočítáte si hned několik příkladů, které vás mohou potkat nejen v testech ve škole, ale zároveň také u přijímacích zkoušek na střední školu.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku měřit obvod. Řekněme si, co to obvod je a v čem a jak se měří. Nejprve zkusíme měřit obvod pomocí dřívek. Také se podíváme na rovinné útvary a budeme zjišťovat jejich obvod. Na konci zjistíme i míry potřebné pro zakoupení nové helmy a kalhot.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku měřit čas a orientovat se v něm. Zopakujeme si různé jednotky času, budeme řadit i počítat s měsíci v roce a vyzkoušíme také svůj odhad.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 4. ročníku, jak se orientovat v jízdních řádech. Aby nám to šlo lépe, nejprve si zopakujeme základní jednotku času, převody jednotek a počítání s časem. Poté si na pražské tramvajové lince číslo 17 ukážeme, jak se v jízdním řádu správně orientovat.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku orientovat v čase. Budeme spolu hledat různé možnosti, jak čas měříme a dělíme. Dozvíme se, jak označujeme různé jednotky času. Dle zadání se zkusíme orientovat ve dnech v týdnu a také si vyzkoušíme rozpoznávat čas na ciferníku.
Třeboňsko je jednou z mála přírodních biosférických rezervací UNESCO, jejichž podobu ve velké míře určil člověk a jeho hospodaření. Podívejte se na známé, neznámé, velké i menší rybníky očima matematika-statistika a vyřešte úlohy, které jsou uvedeny v pracovním listu.
10 557
494
2 799
945
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.