Finanční gramotnost: Spotřebitelský úvěr a hypotéka

Spolubydlící Bankovkovi nám v praxi předvedou a vysvětlí, co je spotřebitelský úvěr a hypotéka. Zmíní, co je dobré si předem rozmyslet a zvážit, než si je sjednáme, a v čem mohou být jejich výhody a nevýhody.

Tip do výuky

Před zhlédnutím videa se žáků a žákyň zeptejte, zda by někdo vlastními slovy vysvětlil klíčové pojmy z videa – hypotéku a spotřebitelský úvěr. Po zhlédnutí ukázky si tyto pojmy ještě ujasněte. Společně můžete zhotovit T-graf, kde žáci a žákyně vpisují výhody a nevýhody těchto úvěrů. Navažte úlohami na výpočet celkových nákladů na hypotéku a spotřebitelský úvěr. Dejte jim různé nabídky s různými úrokovými sazbami a délkami splácení a vyzvěte je k vybrání té nejvýhodnější. Diskutujte, jak i malé rozdíly v úrokových sazbách mohou ovlivnit konečnou cenu. Pro rozvoj mediální gramotnosti mohou žáci a žákyně ve skupinách analyzovat reklamy na tyto produkty (zjistěte, jaké techniky jsou použity k nalákání zákazníků, skryté poplatky, nebo co je potřeba si pečlivě přečíst ve smlouvě). Využít můžete i naše pracovní listy ze série Finanční gramotnost.

Materiály ke stažení

4 pracovní listy

Pracovní list: Finanční gramotnost - půjčky a další druhy financování

Pracovní list slouží především žákům 9. ročníku k domácímu procvičování. Cílem pracovního listu je procvičení a zafixování si způsobů, jakými počítáme úroky, hodnotu jistiny či částky zaplacené i s úroky, úrokové sazby apod.
2. stupeň ZŠ
Matematika

Pracovní list: Finanční gramotnost - spořicí produkty a investice

Pracovní list slouží především žákům 9. ročníku k domácímu procvičování. Cílem pracovního listu je procvičení a upevnění si způsobů úrokování, zafixování již osvojených pojmů z oblasti finanční matematiky. Pracovním listem navazujeme na materiál Finanční gramotnost – půjčky a další druhy financování.
2. stupeň ZŠ
Matematika

Pracovní list: Finanční gramotnost - úvod do kapitoly finanční matematiky, základní pojmy

Pracovní list slouží především žákům 9. ročníku k domácímu procvičování. Žáci základní školy se obvykle setkávají s finanční matematikou okrajově v 7. ročníku v rámci kapitoly procent, kdy pedagogové začleňují do výuky první tematické příklady. V 9. třídě se děti seznamují s tématem již podrobněji.
2. stupeň ZŠ
Matematika

Pracovní list: Finanční gramotnost - základní typy příkladů

Pracovní list slouží především žákům 9. ročníku k domácímu procvičování. Hlavním cílem pracovního listu je objasnit žákům na vzorových příkladech způsoby, jakými se počítají úroky a výsledná hodnota kapitálu (zaplacené částky) u úvěrových a spořicích produktů.
2. stupeň ZŠ
Matematika

Mohlo by vás také zajímat

Aplikace matematiky

ČT edu nejsou pouze videa

1 243

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání