24:29
Digitální gramotnost
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku pracovat v matematice s daty a informacemi. V této lekci budeme data číst z tabulek a různých diagramů. Naučíme se také data sbírat za pomoci stopek a zapisovat je.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku pracovat s daty a orientovat se v tabulce. Tentokrát se přesuneme do cukrárny u Haničky, kde budeme evidovat do tabulky nanuky, kornouty i několik druhů zmrzlin. Zamyslíme se nad zapeklitými matematickými otázkami a také zkusíme doplnit označení sloupečků i řádků do připravené tabulky.
Skvělé oblečení za pár korun, tak by se dal jinými slovy popsat second hand. Na nákup v „sekáči“ je sice potřeba vyhradit si trochu víc času, ale odměnou vám mohou být parádní kousky za zlomek původní ceny! Navíc šetříte životní prostředí, lidskou práci, přírodní zdroje a svoji peněženku.
Umíš číst? Dnes to umí skoro každý, ale jak vznikla písmenka? Brďa zajímá historie jejich vzniku. První písemné záznamy byly pro nás hodně zvláštní. Jednalo se o obrázkové a klínové písmo. Také se nepsalo na papír, ale na hliněné destičky, papyrus či pergamen.
Už jste někdy slyšeli o magických nebo latinských čtvercích? Jsou to tabulky plné čísel, která v sobě skrývají tajemství. A co sudoku? To vzniklo kombinací magického a latinského čtverce. Další hlavolam, kterým si můžete potrápit mozkové závity. Podívejte se, jak si s matematickými kouzly poradí naši kamarádi.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 1. ročníku zaznamenávat data. Nejprve si pomocí kostek postavíme stavby podle vzoru a následně každou z krychliček zaevidujeme podle barvy a umístění přehledně do tabulky.
Třeboňsko je jednou z mála přírodních biosférických rezervací UNESCO, jejichž podobu ve velké míře určil člověk a jeho hospodaření. Podívejte se na známé, neznámé, velké i menší rybníky očima matematika-statistika a vyřešte úlohy, které jsou uvedeny v pracovním listu.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Ondřej Šíla vysvětluje, k čemu jsou dobré tabulky, co znamená pojem četnost a jak se počítá aritmetický průměr. Výklad doplňuje konkrétními příklady.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku počítat s časovými údaji. Veronika Dobrovolná s dětmi pátrají po tom, jaké jednotky času znají. A tentokrát nechybí ani pokus. Kolik dřepů uděláte za minutu? Kolik vyjmenovaných slov napíšete za minutu? Zkuste to odhadnout a podívejte se, jak přesné byly odhady dětí ve studiu. Společně se zaměříme i na další časové údaje v našem životě. Kolik času strávíme na kroužcích? Kolik hodin, minut, sekund týdně? To vše si v této lekci budete moci vyzkoušet a spočítat.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku orientovat v časových údajích. Pokusíme se utřídit svoje znalosti a zařadíme si je do určitého systému. Budeme číst časové údaje na různých měřidlech času. Některá jsou zcela běžná, jiná zase téměř nepoužíváme. Přehled bychom o nich ale mít měli.
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy na výpočty povrchů a objemů těles. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku stavět z krychlí. Lenka Švimberská si na začátku lekce s dětmi zopakuje číselnou řadu do 20. Zahrajeme si i hru s hracími kostkami a pak budeme pracovat s velkými krychlemi. Řekneme si, jaká pravidla platí pro krychlovou stavbu, a vyvodíme si zápis plánu stavby. Podle plánů pak zkusíme postavit vlastní krychlové stavby. Uhodnete, která stavba patří ke kterému plánu?
Když děti učí telka! Naučme se se žáky 3. ročníku stavět stavby z krychlí a dívat se na ně z různých stran. Nejprve se podíváme na Vilu Tugendhat zpředu, shora i z boku. Stavby budeme nejen stavět, ale také zakreslíme jejich plány.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku pojmenovávat geometrická tělesa. Rozhlédneme se kolem sebe a uvědomíme si, co má tvar krychle, kvádru, kužele, koule, jehlanu a válce. Dokážeme všechna popsaná tělesa vymodelovat?
10 555
494
2 799
944
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.