26:36
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Y. Určuje rozdíl mezi písmeny I a Y, a ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku, jak správně rozvíjet pisatelské dovednosti a napsat příběh. Budeme tvořit slova, dvojice slov, věty, luštit hádanku a napíšeme vlastní krátký příběh.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Ř. Michal Nesvadba názorně dětem ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a vyhledává slova, která tímto písmenem začínají. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Víte, co znamená slovo kredit? Má několik významů. Možná znáte kredit v telefonu nebo kredity na vysoké škole. Toto slovo má ještě další význam. Když má někdo morální kredit, znamená to, že je důvěryhodný, seriózní, čestný a spolehlivý.
Krátká ukázka z minisérie Božena dokumentuje stav české lékařské terminologie v polovině 19. století, na jejímž vývoji se podílel i Václav Staněk, přední představitel pražské vlastenecké společnosti. Boženu Němcovou jako českou vlastenku vývoj jazyka samozřejmě zajímal.
Víte, co znamená slovíčko korupce? Jedná se o kupování si výhod, podplácení a úplatkářství. Je to zneužití vlastního postavení, kdy se někdo rozhodne podle toho, že za to něco dostane pro sebe. Ten kdo úplatek dá, i ten kdo ho přijme, páchá trestný čin.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku rozlišovat fakta. Tedy to, co si můžeme, na rozdíl od domněnky či názoru, ověřit. Z textu vybíráme podstatné informace a odlišujeme je od nepodstatných.
Kdo by neznal korunovační klenoty. Jsou naším národním pokladem, který je uschován v katedrále sv. Víta. Jednou za rok se sejde sedm klíčníků, aby otevřeli kryptu a poklad ukázali lidem. Víte kolik drahokamů zdobí korunu? Kdo ji nechal zhotovit? To vše se můžete dovědět v našem videu.
Pan učitel Štafetka měl špatný zážitek ze školní jídelny. Svůj odpor k rybám vnutil i dětem, které pak nechtěly jídlo ani ochutnat. Servác s Martou se snaží vysvětlit, že je dobré jídlo vždy ochutnat, abychom se neošidili o kulinářský zážitek, a že plýtvání jídlem není správné.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku, jak lze zajímavě pracovat s vizuálními informacemi. Žáci budou pracovat s jízdním řádem, kalendářem, ale také kruhovým grafem. Uvidíme, jak uchopit zadání a vyhledávat správné odpovědi.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.