22:44
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku správně číst a psát slova se skupinami bě, pě, vě. Vyvodíme si jednotlivé slabiky, přečteme si slova, která tyto skupiny obsahují, a budeme opravovat chyby v jejich psaní.
Současná česká básnířka, prozaička a klasická filoložka Sylva Fischerová v nominaci na cenu Magnesia Litera roku 2012 v kategorii próza za Pasáž, soubor sedmi povídek se závažným filozofickým poselstvím.
Víte, které pohádkové postavy umí čarovat? Kouzelník a víly! A víte, že čarovat umí třeba i mráček? Je to takový popleta, kouzlit moc neumí, kde co zbabrá. A o tom je tato pohádka. Vyprávění je přeloženo do znakového jazyka pro neslyšící.
V této pověsti se zaměříme na nekrásnější z dcer vévody Kroka, Kazi. Jak přišla ke svému manželovi? Co se jí na něm líbilo? A co na její volbu říkal její otec? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Procvičme si spolu s žáky 4. ročníku tvořivou práci s literárním textem. Zaměříme se na informace o tom, co můžeme v parku provozovat a co je zakázané. Vymyslíme a sepíšeme vlastní pravidla chování v parku. Při práci využijeme upravenou metodu kritického myšlení - pětilístek.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku pracovat podle pokynů a instrukcí, hledat mezi nimi rozdíly a vymýšlet zásady pro jejich zadávání i dodržování.
Co jsou jazykové prostředky aktualizace a automatizace, jak se používají, jak vznikají a jaký je mezi nimi rozdíl? Na to nám poskytne odpověď odborné vysvětlení, kterému předchází vtipná scénka.
První komunistický prezident Klement Gottwald pronesl svůj nejdůležitější projev ještě předtím, než se prezidentem stal. Jeho několik vět z 25. února 1948 hluboce a osudově zasáhlo do života všech československých občanů.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá různými pozdravy v češtině, jejich použitím, původem a vznikem.
10 546
494
2 799
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.