22:44
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku správně číst a psát slova se skupinami bě, pě, vě. Vyvodíme si jednotlivé slabiky, přečteme si slova, která tyto skupiny obsahují, a budeme opravovat chyby v jejich psaní.
Když děti učí telka! Pojďte se společně s mladšími žáky naučit číst ve školním rozvrhu. Budeme pracovat s tabulkou a rozpoznávat, co znamenají jednotlivé zkratky.
Václav IV. nastoupil na trůn po svém otci Karlu IV. a během své vlády byl uvězněn. Kdo mu pomohl uprchnout a vrátit se zpátky do jeho sídla? A jakou roli v tom sehrály lázně a krásná lazebnice Zuzana? A jak se jí za to král odvděčil? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Cyklus čtených pohádek Karla Jaromíra Erbena nám představuje zajímavou formou klasické pohádky. Pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký čte herec Josef Somr. Četbu na několika místech doplňují herecká ztvárnění.
Pasáž ze závěru filmu Paličova dcera natočeného podle stejnojmenné divadelní hry J. K. Tyla ukazuje postoj obyvatel Květolib k hlavní hrdince, hodné a nevinné Rozárce, která vzala na sebe otcův zločin, a přesto, že byla dokázána její nevina, ji odsuzují. Rozárka chce odejít před nenávistí lidí tam, kde ji nikdo nezná.
Wifina v tomto díle odhalí, co jsou to dezinformace. Dezinformace je úmyslně šířená nepravdivá zpráva, která má ovlivnit názory nebo rozhodování ostatních. Tyto zprávy mohou být nebezpečné, dokonce mohou být trestným činem. V tomto díle se dozvíme, na co si máme dávat pozor.
V pasáži hovoří host pořadu, zpěvák s přezdívkou Gipsy, o specifických rysech romštiny a rozdílech oproti češtině.
Platí nějaká počítačová etiketa? Myslíte, že neexistuje? Tak to se mýlíte! Příkladem může být e-mailová komunikace. Na počítači si píšeme jen s tím, koho známe, a navštěvujeme stránky, které nám povolili rodiče. Při psaní se každý z nás může splést (překlepnout), proto jsme tolerantní k chybám v textu. Příště se to může stát i nám. Jsou ale i další pravidla, která je třeba dodržet. Znáte je?
Nejen děti, ale i my dospělí si hrajeme, i když se u toho většinou snažíme tvářit moudře. Podle amerického psychiatra Erica Berneho je dokonce hra přirozenou součástí naší komunikace. Seznamte se s nejčastějšími komunikačními hrami: hrou na „Ano, ale…“ a hrou s ohněm.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.