27:38
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku číst a psát písmeno Ž, ž. Za pomoci obrázků a hádanek nejdříve vyvodíme písmenko Ž. Zahrajeme si hry se slabikami a nacvičíme správný tvar velkého a malého písmene Ž, ž.
Co si počít, když si koupíte stůl, v jehož šuplíku se schovává strašidlo? Hlavně žádný strach, vždyť není potřeba se bát. Strašidlo může být klidně váš kamarád. Stačí se s ním přece normálně domluvit, jako s každým jiným.
S dvojicí zákeřných šotků Chrupkou a Mlskou není žádná legrace. Jakmile se někde usadí, je jejich řáděním zasažena nejedna rodina, a co teprve, když se šotci dostanou do školy. To už to začíná být opravdu vážné. Naštěstí na návštěvu přijedou šikovné a odvážné děti, které si umí s šotky poradit.
Český folkový písničkář, textař, libretista a skladatel Jaromír Nohavica zhudebnil báseň Petra Bezruče Pyšný Janek, kterou si můžeme poslechnout v pořadu Písně českých básníků.
Již po několikáté se konal Festival spisovatelů Praha. V roce 2016 byla jedním z hostů česká básnířka Marie Iljašenko. Diskusi se spisovatelkou vede novinář Petr Vizina. Společně debatují o tématu festivalu – zločin a trest, o autorčině básnické sbírce Osip míří na jih a dále Iljašenko hovoří o čtení a psaní poezie. Debata je obohacena o předčítání několika veršů z uvedené sbírky básní, která byla nominována v roce 2015 na cenu Magnesia Litera za debut.
Věděli jste, že až 80 % našeho sdělení není přenášeno slovy? Nejen slova totiž mluví, mluví celé naše tělo! Ale pozor, neverbální signály vysíláme většinou podvědomě a stejně tak je i přijímáme. Video je úvodem do tematiky řeči těla.
Jaké nešvary se mohou vyskytovat v psané a mluvené češtině? Jako příklad poslouží mluva politiků a výskyt pravopisných chyb především v publicistických textech. Dále se dozvíme, jaký byl postoj k používání anglicismů na přelomu století.
V sedmém díle LOGOhrátek si posvítíme na příslovce, která nám říkají, jak se něco děje. Při dechovém cvičení je využijeme při popisování toho, jak foukat. Popovídáme si o potlesku a vyzkoušíme si jeho intenzitu podle nálady z výkonu. A na závěr popíšeme obrázek podle otázek.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky na základě obrazových nápověd rozpoznat v textu hlavní historické postavy. Při práci s textem využijeme přímou řeč a budeme rozpoznávat charakteristické znaky hlavních postav. Dozvíte se, co mají hlavní postavy společného se Dnem české státnosti.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.