27:38
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku číst a psát písmeno Ž, ž. Za pomoci obrázků a hádanek nejdříve vyvodíme písmenko Ž. Zahrajeme si hry se slabikami a nacvičíme správný tvar velkého a malého písmene Ž, ž.
Daniel Hradecký je současný český básník a prozaik. V roce 2021 vyhrál cenu Magnesia Litera za prózu Tři kapitoly. V cyklu Jedna báseň předčítá ze své sbírky Přibližování dřeva.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku při čtení příběhu třídit informace. Přesuňme se do poloviny minulého století a řekněme si, kdo byl sir Nicolas Winton. Přečteme si příběh o dívkách z této doby. Budeme třídit informace a zaměříme se na to, co bylo před a později. Použijeme grafický organizér ve tvaru lidského těla.
Pohádka Ptáček pro štěstí, kterou předčítá herec Jiří Zapletal. Příběh vypráví o císaři, který má neustále nemocnou ženu i syna. Vydává se proto na cesty, aby zjistil, jak jim může pomoci. Odpověď však nalézá až u chudého hajného, kterému ve stodole sídlí vlaštovky.
Pohádka O kravičce Bukole, kterou předčítá herec Miloslav König. Příběh vypráví o Jónovi, který se jednou vrátí z pastvy bez kravky Bukoly. Vydá se ji tedy hledat. Protože rozumí řeči zvířat, podaří se mu kravku nalézt v zajetí zlé obryně. Dokáže však obryni porazit a vrátit se s Bukolou domů? Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Platí nějaká počítačová etiketa? Myslíte, že neexistuje? Tak to se mýlíte! Příkladem může být e-mailová komunikace. Na počítači si píšeme jen s tím, koho známe, a navštěvujeme stránky, které nám povolili rodiče. Při psaní se každý z nás může splést (překlepnout), proto jsme tolerantní k chybám v textu. Příště se to může stát i nám. Jsou ale i další pravidla, která je třeba dodržet. Znáte je?
Na začátku našeho poznání je vždy nějaká otázka. Otázka je silný a mocný nástroj. Je základem jedné psychologické techniky – koučování. Otázky jsou nedílnou součástí komunikace. Druhy otázek i způsoby jejich kladení představuje s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
Je jenom na nás, jak aktivně budeme vyjednávat, abychom dosáhli svých zájmů. Naučme se vyjednávat a dojednat si pro sebe pokud možno ty nejlepší podmínky. Krátká ukázka nabízí cesty, jak vést úspěšné vyjednávání. Provází Miroslav Táborský.
Jak motivovat druhé? Jaké formy motivace jsou často využívány? Základem každé motivace jsou naše potřeby, od těch nejzákladnějších až po nejvyšší, ušlechtilé a specificky lidské, jako je potřeba seberealizace, uznání a lásky. Na základě krátkých scének komentovaných Miroslavem Táborským si ukážeme, jak vypadá správná i nesprávná motivace.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.