22:09
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Y. Určuje rozdíl mezi písmeny I a Y, a ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku něco o zvukové stránce jazyka. Záleží na tom, jak větu přečteme? Má vždy stejný význam? Zkusme si, jaký je úkol moderátorů, zahrajme si na ně.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku, na jakou hlásku slova začínají a na jakou hlásku slova končí. Počítejme, kolik slabik mají například slova sýkora, pomeranč a stůl. Zkusme naše těla přeměnit na tvary písmen. Řekněme si společně, jak se správně sedí a jak se drží tužka. Pomocí básniček si rozcvičme a uvolněme ruku, aby nás nebolela při psaní.
Pohádka O perníkové chaloupce, kterou předčítá herečka Dagmar Havlová. Příběh vypráví o Jeníčkovi a Mařence, kteří zůstanou opuštění v lese a hledají cestu domů. Při tom narazí na perníkovou chaloupku, ve které bydlí zlá bába s dědkem. A chtějí si děti upéct.
V osmém díle LOGOhrátek si budeme hrát s předložkami, které nám pomáhají určit, kde něco je nebo kam něco směřuje. Při dechovém cvičení se zkusíme bránit foukáním před pavoukem. Při popisovací hře se budeme snažit používat různé předložky a hledat chyby ve slyšeném popisu. A na závěr předložky použijeme při kreslení do vzduchu.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá různými pozdravy v češtině, jejich použitím, původem a vznikem.
Kvalita mluveného slova se za posledních dvacet let výrazně zhoršila. Důvodů je mnoho – od zcela zásadní proměny naší společnosti až po nové moderní technologie, které mění každodenní komunikaci. Jak se na problematiku současné češtiny dívají její odborní uživatelé?
Doktor Notička pomůže pošťákovi z písně Jede, jede poštovský panáček získat ztracenou sebedůvěru. Co asi tak trápí poštovní doručovatele? Písnička Dopis od kapely Chinaski je o tom, co vše takový dopis může obsahovat a jak může vypadat.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Proč se ve slově mystifikace píše tvrdé y? To vám možná prozradí pořad Slovíčka. Určitě se ale dozvíte, že slovo mystifikace znamená úmyslné klamání a šíření nepravdivých zpráv.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem K. Ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a představuje slova začínající tímto písmenem.
Pohádka Ptáček pro štěstí, kterou předčítá herec Jiří Zapletal. Příběh vypráví o císaři, který má neustále nemocnou ženu i syna. Vydává se proto na cesty, aby zjistil, jak jim může pomoci. Odpověď však nalézá až u chudého hajného, kterému ve stodole sídlí vlaštovky.
Když děti učí telka! Naučme se spolu žáky 4. ročníku časovat slovesa v budoucím čase. Budeme používat tvary jednoduché i složené. S tím vším nám dnes pomůže klaun, se kterým si při žonglování procvičíme i propojení hemisfér.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.