23:15
Čtenářská gramotnost
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku pochopit postoj vypravěče příběhu, jeho pocity, jeho radosti a odlišnosti. Při čtení se pokusíme vysuzovat, jaký byl úhel pohledu jednotlivých postav v našem příběhu.
Christopher Paolini napsal ve svých patnácti letech první verzi fantasy knihu Eragon. V rozhovoru s Markem Ebenem hovoří o ději světově známé série a úspěchu, jejž získala první kniha z tetralogie. Také popisuje, jaký život jako spisovatel žije a jakým způsobem se vyrovnává s tak velkým úspěchem.
Britský spisovatel Terry Pratchett, autor známé knižní série Zeměplocha, představuje své romány, srovnává svět Zeměplochy s naším a charakterizuje literární postavy. Dále vzpomíná na dětství a popisuje čtenáře svých knih.
Plzeňské divadlo Josefa Kajetána Tyla představilo divadelní hru Každý má svou pravdu italského dramatika a nositele Nobelovy ceny za literaturu Luigiho Pirandella. Režisér Mikoláš Tyc se snaží upozadit pro Pirandella typickou metafyzickou úvahu s otázkou, co můžeme zjistit, a vytváří tak z divadelní hry nadčasovou a aktuální inscenaci s klíčovou otázkou: Co je to pravda?
Navštívíme kraj La Mancha, známý z románu o Donu Quijotovi, pro který jsou typická políčka šafránu, rozsáhlé vinice a olivovníkové háje. Turisty v kraji lákají hlavně větrné mlýny, vesnice, hospody a křižovatky, kde se odehrávaly příběhy potulného rytíře a jeho věrného druha, které si v reportáži připomeneme.
Kouzelný strom Bajkovník kromě listů plodí i bajky. Opice soudí spor mezi vlkem a liškou. Kdo ukradl vlkovi zaječí stehno? A jak to opice rozsoudí? A co z toho plyne? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Mlčet, nebo říct svůj názor? Žít v pravdě, nebo ve lži? A za jakou cenu? Úryvek z eseje „O totalitě a možnostech boje proti ní“ v podání Anny Fialové, Anny Kameníkové a Evy Josefíkové napoví, že lze žít v pravdě. Video vzniklo v produkci Knihovny Václava Havla.
Cyklus čtených pohádek Karla Jaromíra Erbena nám představuje zajímavou formou klasické pohádky. Pohádku Jabloňová panna čte herec Josef Somr. Četbu na několika místech doplňují herecká ztvárnění.
Jak to vypadalo, když se ženy rozhodly, že budou bojovat s muži? Jakou na ně vymyslely lest? A jak to celé dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.