25:52
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Nejznámější mystickou postavou pražského židovského města byl jednoznačně Golem. Jak ho Rabi Löw stvořil? Jaký s ním byl problém? A co se stalo, když se v Golemovi nahromadilo moc energie? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku písmeno H. Nejprve si písmeno sestavíme ze sirek, pak ho vyhledáme ve slovech a určíme počet slabik. Které slovo mezi ostatní nepatří, najdeš vetřelce? A nakonec se písmeno H naučíme i psát.
Bratři Cyril a Metoděj přinesli Slovanům jejich písmo, hlaholici. Doktor Marek Vácha vysvětluje vznik a vývoj tohoto písma. Dále hovoří o překladu Písma svatého do podoby, která byla Slovanům srozumitelná, a to nejen z hlediska jazykového, ale i kulturního.
Pasáž se zabývá vysvětlením, co je to ráz v jazyce a jak jej správně používat. Uvedeno je i několik příkladů důležitosti rázu.
Pasáž vysvětluje, co je kalkování, odkud tento pojem pochází a jaká slova takto vznikají.
Pasáž vysvětluje jazykovědný pojem kontaminace a uvádí různé příklady toho, jak taková jazyková kontaminace v češtině vypadá.
Pasáž z pořadu Čtenářský deník se zabývá známou českou knihou Báječná léta pod psa od Michala Viewegha. Autor předčítá ukázku z knihy a v rozhovoru se Sabrinou Karasovou se vyjadřuje k autobiografickým momentům v románu i v jeho některých postavách.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku, jak předvídat příběh. Nejprve si pomocí hádanek vyluštíme, o čem asi příběh bude. Následně nahlédneme do věštecké koule a vyvěštíme, jak bude pokračovat. Závěr příběhu dopíšeme my. Nezapomeneme zhodnotit, jak se nám předvídání dařilo.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku tvořit hádanky. Ukážeme si, jaký bude postup při jejich tvoření. A připravíme si zajímavé zadání pro ostatní.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku napsat naučný text. Dnes se proměníme v přírodovědce, kteří mají za úkol napsat odborný text o bobrech. Ukážeme si, jaké kroky nám pomáhají, abychom to dokázali. Jedním z nich je například čtenářská dovednost, které se říká rozpoznání dějové posloupnosti.
9 800
379
2 105
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.