01:31
Jak si můžete doma vypěstovat velký krystal kuchyňské soli? Do nasyceného roztoku vložíte větší krystalek soli přilepený na niti. Po týdnu nebo dvou krystalek vyroste. Pokud budete trpěliví, vypěstujete opravdu velký krystal.
Hlavními složkami vzduchu jsou dusík a kyslík. Jak vypadají a jaké mají vlastnosti? Jak se změní vlastnosti látek v kapalném kyslíku a dusíku? Jak například hoří cigareta namočená v kapalném kyslíku?
Kyselina chlorovodíková reaguje s některými kovy za vzniku vodíku. Zinek a železo jsou neušlechtilé kovy, proto s nimi kyselina reaguje. Naopak s mědí nereaguje, protože měď je ušlechtilý kov.
Máme pro vás pokus. Ukázku rozkladu vodného roztoku chloridu sodného pomocí dvou tužek, devítivoltové baterie a vodiče. Michael nám vysvětlí, co je to elektrolýza. Na dvou elektrodách získaných z ořezaných tužek se po zapojení vyvíjejí plyny. Na záporné katodě vzniká vodík, který můžeme skladovat a používat jako palivo, a na kladné anodě chlór. Možná pro vás máme recept na energetickou krizi.
Stromy a rostliny pomocí slunečního záření produkují kyslík. Vyrobit ho ale může i člověk. Smícháním chlorového bělidla a peroxidu vodíku dojde k reakci, při které vzniká voda, sůl a také kyslík. Přiblížením žhavé špejle provedeme důkaz přítomnosti kyslíku, který je nezbytný pro hoření.
Pěnu ze saponátu snadno zapálíme. Potřebujeme k tomu kbelík se saponátem, do kterého vháníme methan. Po vytvoření dostatečně velkého sloupce pěny ji zapálíme. Hoří jasným plamenem.
Do gelu octanu sodného vhodíme krystalek octanu sodného. Ten spustí rychlou krystalizaci přesyceného roztoku octanu sodného. Při tomto ději také dojde k uvolnění tepelné energie.
Co se stane, když lžičku s cukrem budeme zahřívat nad kahanem? Cukr po chvíli začíná hnědnout, protože probíhá jeho oxidace, kterou v potravinářství nazýváme karamelizace.
Kolik mililitrů roztoku získáme smícháním 500 ml vody a 500 ml ethanolu neboli lihu? Bude mít roztok objem větší, menší nebo bude mít přesně 1000 ml? Menší molekuly vody se naskládají mezi větší molekuly ethanolu a podle toho bude vypadat výsledek.
Jak zviditelnit skleníkový efekt? Oxid uhličitý dobře pohlcuje infračervené záření (teplo). Pomocí infračervené kamery je zobrazeno infračervené záření plamene svíčky, ve vzduchu dobře viditelné. Nahrazením vzduchu oxidem uhličitým plamen mizí, po zředění koncentrace oxidu uhličitého se plamen opět zvýrazní.
Jídlo je chemie. Kuchyň je taková obrovská laboratoř, ve které se však dají připravit nejenom jídla chutná, ale také jídla nebezpečná. Ještě na konci minulého století se nevědělo, že při výrobě smažených brambůrků, pečiva nebo toastů vzniká jednoduchá, ale zdraví nebezpečná látka. Důkladné testování na začátku 21. století ve Švédsku upozornilo na akrylamid, látku rizikovou z hlediska vzniku rakoviny.
Palivový článek je zařízení na výrobu elektrické energie, do kterého se vodík přivádí během provozu. Na elektrodě se rozkládá na protony a elektrony. Elektrony jdou vnějším obvodem a vykonávají práci. Protony prochází přes membránu k druhé elektrodě, tam se přivádí kyslík. Přicházejí elektrony a vzniká voda. Klíčovým a nejdražším prvkem palivového článku je membrána, vyráběná na bázi polymerů. Dnes používají fluorované membrány, jsou drahé a nevydrží mnoho. Proto vědci celého světa hledají vhodnější a levnější membrány, které se navíc budou moci ekologicky zlikvidovat.
Věděli jste, že tělní tekutiny jsou slané? Pro správnou funkci těla je důležitá zejména rovnováha iontů sodíku a draslíku procházejících přes buněčnou membránu. Pochopení významu solí v lidském těle je důležité pro správnou výživu, ale i pro vývoj léčiv. Díky soli lze izolovat bílkoviny. V ukázce uvidíte jednoduchý domácí experiment: izolace bílkoviny z vaječného bílku a nejen to. Zjistíte, že v současné době probíhají počítačové experimenty, při nichž se studuje molekulární struktura proteinů.
Hena, přírodní barvivo, známe již po staletí. Obsahuje červeno-oranžové barvivo molekuly lawson. Ten reakcí s proteinem v naší pokožce, keratinem, vytváří silnou vazbu. Proto se hena používá například na barvení vlasů, nehtů a tetování už od doby bronzové. Strukturou podobný juglon, obsažený ve vlašském ořechu, se také používal k barvení výrobků z vlny.
10 643
522
2 954
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.