03:23
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Pořad popisuje přípravu Konstantina a Metoděje na misi na Moravu a tvorbu prvního slovanského písma – hlaholice. Ukazuje také osobnost knížete Rastislava a jeho napjatý vztah s franckými duchovními.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Co jsou jazykové prostředky aktualizace a automatizace, jak se používají, jak vznikají a jaký je mezi nimi rozdíl? Na to nám poskytne odpověď odborné vysvětlení, kterému předchází vtipná scénka.
Úvodní scénka je plná slov z „muzikantského slangu“, jejichž význam následně vysvětluje hudebník Milan Svoboda.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá odlišnostmi různých nářečí, uvádí příklady rozdílů a zmiňuje, jak a kdy vznikla nářečí.
Výklad profesní mluvy truhlářů uvádí humorná scénka a následně truhlář Karel Švec vysvětluje význam jednotlivých výrazů. Víte, co je špicpor nebo fušvanc?
V devátém díle Slovohrátek si Anička s Eliškou zahrají novou hru se slovy. Ukáží nám, jak se slova dají propojit pomocí logického myšlení. To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Vlnitá síť aneb propojení slov.
Když děti učí telka! V tomto díle se s žáky 4. ročníku zaměříme na čtení etiket na potravinách. Dozvíme se, co znamenají jednotlivé údaje, piktogramy, složení, výživové údaje, a dokonce si procvičíme i matematiku. Zaměříme se také na informace o kofeinu a obsahu cukru. V závěru pořadu si s dětmi můžeme vyrobit etiketu na nápoj.
Anička a Hubert se dostanou do cirkusu. Kouzelník Antonio proměnil Aničku na krasojezdkyni a Huberta na paňácu. Všem se představení líbilo, ale kouzelník práskal bičem stále rychleji. Dětem na pomoc přispěchal přítel velbloud. Zmizel pan Antonio, zmizel klobouk, jen Anička, Hubert a velbloud zůstali.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku, proč je důležité správné pořadí vět v příběhu. Na pohádce Červená Karkulka si ukážeme, co se s pohádkou stane, když věty zamícháme. Poté si zkusíme správně seřadit obrázky a vymyslíme vlastní příběh. Nezapomeneme si připomenout, jaký je rozdíl mezi souvětím a větou jednoduchou.
Doktor Notička pomůže pošťákovi z písně Jede, jede poštovský panáček získat ztracenou sebedůvěru. Co asi tak trápí poštovní doručovatele? Písnička Dopis od kapely Chinaski je o tom, co vše takový dopis může obsahovat a jak může vypadat.
Rumburak a Blekota se vydávají do světa lidí. Oproti pohádkovému světu je v ukázce překvapí jiný typ oblékání i některá slova, která si vyloží úplně jinak, než je jejich pravý význam.
Pasáž formou ankety předkládá některé kreativní návrhy, jak by se dalo nahradit mezinárodní slovo „make-up“.
Pasáž vysvětluje formou scénky a následného odborného výkladu pojem diglosie.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení věnuje nejznámějším biblickým rčením, jejich původu a přeneseným významům.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.