03:23
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Pořad popisuje přípravu Konstantina a Metoděje na misi na Moravu a tvorbu prvního slovanského písma – hlaholice. Ukazuje také osobnost knížete Rastislava a jeho napjatý vztah s franckými duchovními.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Co jsou jazykové prostředky aktualizace a automatizace, jak se používají, jak vznikají a jaký je mezi nimi rozdíl? Na to nám poskytne odpověď odborné vysvětlení, kterému předchází vtipná scénka.
Pasáž ukazuje, jak by se řekla některá slova, pokud by se neujaly mezinárodní výrazy. Dále se zabývá jazykovým purismem v 19. a 20. století.
Výklad profesní mluvy kameramanů uvádí humorná scénka, která upozorňuje na to, jak lidé mimo danou profesi mohou být zmatení z neobvyklé slovní zásoby. Význam jednotlivých výrazů vysvětluje kameraman Martin Horyna.
Pasáž vysvětluje etymologický původ slova „pravítko“.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku třídit přídavná jména. Zopakujme si, jaké známe jmenné rody. Budeme vymýšlet vhodná přídavná jména. Naučíme se rozlišovat přídavná jména tvrdá a měkká. Objevíme vzory přídavných jmen a doplníme podle nich správné koncovky. Společně si také zacvičíme!
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku správně napsat pracovní postup. Čím začneme? Prvně nás budou zajímat pomůcky, které budeme potřebovat, poté pečlivě promyslíme, jak budeme postupovat. Jednotlivé body si zapíšeme a zrekapitulujeme. Podaří se nám podle vytvořeného pracovního postupu zhotovit výrobek? Pusťme se do práce!
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku rozlišovat druhy vět. Budeme zkoumat, jak u jednotlivých druhů vět měníme hlas, a zkusíme v různých situacích používat jednotlivé druhy vět.
V příběhu afrických tarbíků si zvířátka uvědomí, že každý je šikovný na něco jiného. Někdo dobře skáče, jiný zase létá nebo šplhá po stromech. A že je to v pořádku, se díky nim můžete naučit i vy. Podívejte se.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku rozlišovat fakta. Tedy to, co si můžeme, na rozdíl od domněnky či názoru, ověřit. Z textu vybíráme podstatné informace a odlišujeme je od nepodstatných.
Pasáž se zabývá původem názvů ulic v Praze, které vznikly ze jmen států nebo národů.
Pasáž popisuje, odkud pocházejí jména některých pohádkových postav a co původně znamenala.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem G. Učí je, jak se toto tiskací písmeno píše, určuje rozdíl mezi písmeny C a G, a představuje slova začínající tímto písmenem. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.