01:06
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Vysvětlení principu i užitku fotosyntézy. Přeměna oxidu uhličitého a vody na cukr a kyslík probíhá v rostlinách za pomoci zeleného barviva – chlorofylu. Bez tohoto procesu by na Zemi neexistoval život v dnešní podobě.
Pasáž ukazuje některé rostliny, které kvetou brzy na jaře. Zavádí diváky do míst, kde mohou najít bledule či vzácnou liliovitou rostlinu kandík psí zub. Součástí pořadu je i téma migrace žab na jaře a zajímavosti o jalovci.
Zázvor se v lidovém léčitelství používá od nepaměti. Jak si připravit zázvorový čaj ochucený citronem a medem, který funguje jako pomocník při nachlazení, kašli, viróze či nevolnosti v autě?
Epizoda představuje vlky jako šelmy tvořící malé smečky v některých pohraničních pohořích ČR. Z vrubozobých ptáků se představuje běžná kachna divoká a největší z našich původních hus – husa velká. Kromě nich je představen místy se vyskytující morčák. V lednu můžeme pozorovat, a zejména slyšet datlovité ptáky, kteří plní roli lesních doktorů. Jsou představeny také některé nepůvodní jehličnany našich lesů – douglasky a již lesníky nevysazované borovice vejmutovky.
Masožravost je svérázným přizpůsobením několika nepříbuzných skupin rostlin na velmi chudé podmínky. Ve videu se dozvíte o různých loveckých strategiích rodu mucholapka, špirlice a rosnatka. Dostanete také tip, kterou masožravku si pořídit, pokud se doma chcete zbavit molů.
Zajímavosti z letní přírody. Epizoda představuje převážně v lese žijící živočichy, jako jsou čáp černý nebo králík lesní. Z rostlin se představí vzácná lilie zlatohlavá či prudce jedovatý keř lýkovec jedovatý. Součástí je i jedlá chorošovitá houba, která parazituje na stromech – sírovec.
Většina produktů z mouky je z pšenice. Dříve se však pěstovalo více druhů obilnin, které jsou mnohdy zdravější nebo třeba neobsahují lepek. Proto se dnes spousta starých obilnin, jako je pohanka, čirok, proso nebo amarant, začíná opět pěstovat ve velkém. Ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby se tyto obilniny pěstují a zkoumají. Jak to dělají?
Pořad popisuje, jak zvířata mohou pomáhat (hipoterapie, canisterapie, vodící psi apod.), ale i ublížit (pokousání, různé alergie). Jsou zde rozhovory s lidmi a známými osobnostmi, kteří popisují svoje vztahy se zvířaty a třeba i případy, kdy jim zvířata pomohla. Následují rozhovory s lékaři.
Pořad popisuje, jak předcházet kazivosti zubů, jak se o zuby a dásně starat celý život (i u miminek), kdy a jak často navštěvovat stomatologa. Video ukazuje rozhovory s lidmi postiženými nějakou nemocí zubů či dásní a s lékaři, kteří doporučují, jak se o chrup co nejlépe starat.
Pořad vtipnou formou popisuje, co je to obezita, co ji způsobuje, jak s obezitou bojovat a jak jí předcházet. Dále ukazuje, jaké prostředky proti obezitě fungují a co naopak vůbec nefunguje. Je zde i několik rozhovorů s obézními lidmi, ale i s doktory, kteří svůj život zasvětili boji s nadváhou.
Co je to epidemie zvaná mor (černá smrt) a jak se projevuje. Dále pořad uvádí, jaké byly nejhorší pandemie na světě a kde se s morem můžeme setkat i v současné době.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.