04:42
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Proč pšenice vypadá zrovna tak, jak vypadá? A proč zrovna tahle kdysi planá tráva dnes krmí celou planetu? Naštěstí ji naši předci před 10 000 lety objevili a začali pěstovat. Postupným dalším šlechtěním vznikla její dnešní podoba.
Rostliny, podobně jako další živé organismy, mají schopnost komunikovat samy se sebou, s dalšími jedinci atp. Některá specifika rostlinné komunikace popisuje v ukázce Tomáš Vaněk z Ústavu experimentální botaniky AV ČR.
Věděli jste, že zdánlivě neškodné rostliny se dokáží docela dobře bránit? A která rostlina je nejjedovatější? I u nás lze narazit na spoustu jedovatých rostlin i hub. Třeba taková brambora, kterou všichni často jíme, může zezelenat, a v tu chvíli už je jedovatá.
Brambory patří mezi naše nejdůležitější potravinové plodiny. Mají celou řadu odrůd a rozdělují se na tři varné typy. Který na co použít a jak dlouho se brambory vaří? Inkové pěstovali na svazích And brambory už před pěti tisíci lety a odtud je do Evropy dovezli v 16. století Španělé. Zprvu se pěstovaly jako okrasné květiny, větší oblibu v kuchyni získaly až v 18. století. K nám byly dovezeny z oblasti Braniborska – a právě to jim dalo český název: brambory.
Maso sice žerou, ale na člověka si dovolit nemůžou. Dokonce si je můžete pořídit i domů! Masožravé rostliny jsou většinou drobné, ale některé dokáží sníst i myš. Používají různé strategie, kterými chytají hmyz. Masožravost rostlin vznikla na místech, kde je málo živin. Věděli jste, že masožravky rostou i u nás?
Pasáž objasňuje změny v dobývání uhlí po roce 1948, poukazuje na zanedbávání bezpečnosti práce pro splnění plánů a z toho vyplývající vysoké riziko nehod.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Ideologicky silně zabarvená ukázka ukazuje proces s bývalým statkářem Královským, který byl odsouzen za sabotáž, podvod a zneužití lidového družstva. Snažil se totiž vyhnout povinným vysokým dodávkám potravin, které museli plnit všichni zemědělci, ale které byly tak vysoké, že je plnit nešlo.
JZD Slušovice se také říkalo stát ve státě. Tržby tohoto původně pouze zemědělského družstva byly v roce 1989 7 miliard korun a zaměstnávalo 7000 lidí. Výrobky vyváželo do zahraničí a mělo široký přidružený výrobní program od biochemie přes pneumatiky a počítače až po kravíny. Samo dováželo ze zahraniční zboží tuzexového typu, které prodávalo ve vlastních prodejnách Kvatro, kde mohli nakupovat pouze zaměstnanci. Ve Slušovicích se pořádaly koňské dostihy a byla zde vybudována čtyřproudá "dálnice", která odklonila dopravu od staré zástavby a prostoru dostihové dráhy. Stát nechal fungovat tento "stát ve státě" proto, že svými obrovskými zisky hrál důležitou roli v plnění hospodářského plánu.
Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Divizna je nepřehlédnutelná ozdoba zahrady či příkopu. V létě na ní vykvete několik tisíc kvítků, které jsou léčivé, a navíc umí barvit látky na žluto, hnědo a oranžovo. Tato květina prostě divy zná!
Napadlo vás někdy, že by bylo pěkné, kdybychom si mohli uchovat krásu utržených rostlin? Šikulové vás naučí, jak si je můžete vylisovat. Dozvíte se, jaké údaje byste si k vylisované rostlině měli napsat. Pokud si chcete vytvořit sbírku, která vám vydrží opravdu dlouho, můžete rostliny místo lepení na papír a vložení do folie rovnou zalaminovat.
Terčin zvířecí svět a její tutoriál nás seznámí s tím, co je všechno nutné připravit, abychom správně chovali kočky, pokud je máme přímo v bytě.
Vysvětlení, co je to domácí kompostování za pomoci žížal. Pasáž také názorně ukazuje, jak funguje vermikompostér.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.