01:03
Pořad vysvětluje, co je to půda, jak vzniká a proč je pro nás důležitá.
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Pořad hledá odpověď na otázku, k čemu potřebuje příroda vodu. Seznamuje děti s ekosystémem a koloběhem vody v přírodě. Názorně ukazuje, jak vznikají mraky a co se děje s dešťovými kapkami.
Víte, že jeřáb sudetský roste jenom v Krkonoších a dnes existuje pouze 150 keřů? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Pojďme se společně podívat na video o luskounech. Na třetí sobotu v únoru připadá světový den luskounů, který upozorňuje na jejich ohrožení. Luskouni se dožívají přibližně třinácti roků, jsou ale velice náchylní k nemocem. Chovatelé v pražské zoo s nimi pracují v rukavicích a s respirátory. Luskoun je samotářský noční tvor, který se živí mravenci a termity. Jelikož nemá zuby, svou hmyzí potravu polyká celou.
Jestli nám je zima nebo teplo, záleží nejen na tom, kolik je stupňů, ale také na pocitové teplotě. Při teplotách pod bodem mrazu voda zamrzá. Jaká je pro lidi ideální teplota a jaké teploty se nemění? Dozvíte se také, co to znamená temperatura.
Původní štěrkové řečiště Bečvy vytváří ideální prostředí pro život raků a mnoho druhů ryb. Prohlédněte si s námi ostrůvky, tůně a peřeje moravské řeky. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Během jedné minuty se seznámíme se zvířecími druhy žijícími na Sovinecku. Datel černý zde vytesává dutiny, ve kterých holub doupňák hnízdí. Najdeme zde také čápa černého či výra velkého. Některá zvířata jsou překvapením, šíří se sem z teplých krajin, jako například kudlanka nábožná. Nezalekněte se, pokud zde narazíte i na křižáka pruhovaného.
Video ukazuje vzácné a nepůvodní rostliny katrán tatarský a mandloň nízkou. Ze zvířecí říše se představí vzácný tetřev hlušec, kterého je možné pozorovat na Šumavě. Ukázka zachycuje i důležitost ponechání srnčího mláděte na místě jeho nálezu s tím, že v okolí jsou jeho rodiče. Děti se také dozvědí, s jakými živočichy se mohou setkat v zámeckém parku Blatná.
V příběhu afrických tarbíků si zvířátka uvědomí, že každý je šikovný na něco jiného. Někdo dobře skáče, jiný zase létá nebo šplhá po stromech. A že je to v pořádku, se díky nim můžete naučit i vy. Podívejte se.
Dřevo, surovina všech dob. Dřevorubci dokážou pokácet strom tak, aby spadl tam, kam chtějí. Dnes ale s těžbou dřeva v lese pomáhá harvestor, který dokáže strom pokácet, odvětvit a pořezat dříve a bezpečněji než parta dřevorubců. A s odvozem pořezaného dřeva nám pomůže vyvážecí souprava. Nasaďte si helmu a vyrazte s námi do lesa! Ať žije technika!
Věděli jste, že lišejník je nejpomaleji rostoucí organizmus? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Pojďte se s námi v pořadu Terčin zvířecí svět vypravit za výrem velkým, naší největší sovou. Bude to chtít dobré boty, trochu trpělivosti a odvahy, ale stojí to za to. Tato nádherná sova má rozpětí křídel kolem půl metru a dokáže ulovit cokoliv do hmotnosti dvou kilogramů. A pozor, když brání mladé, troufne si i na člověka.
Věděli jste, co všechno dokáže ulovit vydra říční? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Heřmánek pomáhá skoro při všech nemocech, hojí vyrážky, záněty i spáleniny. A navíc umí zlepšit náladu a zkrášlit, jak dobře vědí zlatovlásky, které si jím oplachují vlásky.
Stručné vysvětlení, co je to přehrada a jaká je její funkce.
13 089
733
4 430
1 224
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.