02:20
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt?
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
V zimě živočichové strádají. My lidé jim můžeme pomáhat. Ukážeme si, jakým způsobem můžeme pomáhat v zimě přikrmovat ptáčky, veverky, srny i vodní ptáky. Vysvětlíme si, které krmivo není vhodné, s kým se můžeme o přikrmování poradit.
Jsou bojoví psi opravdu zlí a nebezpeční? Není to tak jednoduché a rozhodně nenapadají lidi na potkání. V čem je příčina? A jak se chovat, když se setkáme se psem, kterého neznáme?
Šunkové rolky se šlehačkou a křenem – to nemohlo chybět před lety na žádné slavnostní tabuli. Křen patří mezi nejostřejší brukvoviny a je patřičně štiplavý. Už dlouhé roky se u nás pěstuje jako koření i léčivá bylina. Roste také volně v přírodě, ale ten pěstovaný je lepší. A kdy ho sklízet? Na podzim, když jeho listy začínají hnědnout. V písku nám vydrží ve sklepě čerstvý až do jara.
Lyžařská helma, srp a nahrávka s kozím mečením. Stačily by vám tyto indicie, abyste zjistili, o kterém lesním zvířeti bude ve videu řeč? Je považováno za předchůdce naší kozy domácí a původem je ze starověkého Řecka. U nás se začalo toto zvíře objevovat zhruba před 150 lety. Tak co, už víte?
Věděli jste, že 31. ledna je mezinárodní den zeber? Jak svůj den slaví zebry v pražské zoo? To, a více o zebrách samotných, se dozvíte v reportáži ze Zpráviček.
Chtěli byste se dozvědět, jak správně uskladnit vypěstovanou zeleninu? Video nám prozradí, jak uchovávat zeleninu z naší zahrádky třeba až do jara. Schovává se do sklepa i dýně a cuketa?
Obyvatelé českých vod je seriál, který nám ukazuje pestrý život v našich vodách. V tomto díle se seznámíme s měkkýši. Víte, jaký je rozdíl mezi mlži a plži?
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 3. ročníku třídit živočichy podle toho, čím se živí. Utřídíme si svoje znalosti a živočichy rozdělíme na býložravce, masožravce a všežravce.
„Bez hany a bázně navštívíme lázně.“ A s našimi medvědy se v Jeseníkách vydáte nejen tam. Uvidíte mechové jezírko Rejvíz a dozvíte se, podle čeho získalo svůj název. O Vřesové studánce zjistíte, jak se podle pověsti přišlo na její léčivé účinky. Jistě vás zaujme i originální sklářská dílna. Spousta léčivých pramenů, panenská příroda i nádherný výhled na Praděd k Jeseníkům také neodmyslitelně patří.
Věděli jste, co všechno dokáže ulovit vydra říční? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Jak vypadají čtyřhranky, jeden z nejjedovatějších mořských živočichů planety, a kde žijí? Kde se můžete potkat se čtyřhrankou smrtelnou? Jak probíhá jejich výzkum?
Volavka je nepřehlédnutelným obyvatelem našich rybníků. Tenhle majestátní pták je stále na lovu. Čím se živí a jakým úskalím musí čelit při přežívání zimy?
Žáby, které ke svému životu potřebují motorky nebo stavební činnost, to zní opravdu neuvěřitelně. Drobnému obojživelníkovi, kuňce žlutobřiché, však vyhovuje prostředí s vyjetými kolejemi naplněnými vodou a haldy hlíny. Motokrosové závodiště v Blovicích nedaleko Plzně jim poskytuje vše, co mají rády. Přesto rychle mizí z české přírody.
Proč těmto divokým koním hrozilo vyhynutí a jak se pražská zoo zasloužila o jejich přežití? Jaké jsou charakteristické znaky koní Převalského a čím se liší od jiných druhů koní? Jak vypadá takový záchranný chov?
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.