02:43
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
V rozhovoru s odborníkem se dozvíme o procesech ohrožujících půdu (degradace půdy, eroze) a o způsobech, jak ji chránit. Jen v České republice denně ubývá tolik půdy, kolik odpovídá asi 20 fotbalovým hřištím. A i ta, která zůstává, ztrácí svoje vlastnosti. Jak a proč se to děje? Jakou roli v tomto procesu hraje člověk? Proč bychom vlastně měli půdu chránit? Jak se s půdou nakládalo v minulosti? A co si z toho můžeme vzít my dnes?
Odpadky jsou tu s námi od nepaměti. Jak je zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie? Brďo to všechno podrobně prozkoumá.
Existuje etiketa i na ulici? Určitě ano! Existuje všude, kde se setkávají lidé. Jsou to pravidla, která nám usnadňují život. Po které straně chodníku jdeme? Kdy a kde přecházíme ulici? Pokud tato pravidla dodržujeme, vyhneme se mnohým přímo nebezpečným situacím.
Už delší čas se těší oblibě trend živých vánočních stromků v květníku. Jak ho vybírat a čeho je dobré si při nákupu živého stromku všímat? Například toho, jak jsou na tom kořeny. A co dělat, aby nám pár roků vydržel? Odpovědi najdeme v tomto dílu seriálu Polopatě.
Brďo se vydá na vandr. Stane se na chvíli malým tulákem a prozradí vám, že trampovat znamená toulat se přírodou. Trampové se snaží žít v souladu s přírodou podobně jako například skauti. Dozvíte se, kde se v Česku zakládaly první trampské osady nebo jak připravit trampské ražniči.
Život je pohyb, a proto hurááá na hřiště! Dnes si na hřiště zahrajeme. Dokážete při hře spolupracovat? Umíte se o hračky podělit? Neubližujete ostatním? Už na pískovišti se dítě učí pravidlům společenského chování a respektování pravidel. Dokážete v kvízu získat plný počet bodů?
Animovaný snímek vás seznámí s osobností Karla Kryla, který od mládí nenáviděl bezpráví a miloval svoji kytaru, bez které neudělal ani krok. Poslechněte si, co ho inspirovalo při psaní jeho písní, ve kterých kritizoval společenské poměry a politický režim. Znáte jeho nejznámější písně?
O politice srozumitelně i pro děti! Zajímavosti z voleb, zakládání politických stran nebo přímo z prezidentského paláce. Tentokrát se s moderátorkami Beky a želvou Želvírou vydáváme na Pražský hrad, kde se dozvídáme základní informace i zajímavosti o volbě i funkci českého prezidenta.
Někdo mi nevyhoví, jsem zaskočena chováním druhého a pak vyslovím: „Jsi strašný nebo příšerná“. Ovládat se, být taktní, znamená vcítit se do pozice druhého. Chápat jeho chování, vzájemně se respektovat a dokázat se omluvit, když mi to „uklouzne“.
Halloween je oblíbený svátek nejen v USA. Mexičané ho slaví velikým karnevalem, ve kterém kráčí Dáma smrti a Pán podsvětí. Při tom ohlodávají marcipánové lebky. Kdo je Krvavá Mary? Jak slaví Halloween v Japonsku? Co znamená, když na Halloween spatříte pavouka?
Pět minut s Michalem a jeho kamarádem odpadkovým košem Zoubkem o plýtvání pitné vody. Dnes se děti naučí, jak ochránit životní prostředí a šetřit pitnou vodu. Pojďte to zjistit s námi!
Pořad děti motivuje úvodní básní „Jabloňka“. Názorně ukazuje proměny jabloně během celého roku (zimní spánek, jarní květy, opylování včelkami, dozrávání a podzimní plody, jablka). Popisuje jablko zvenku i zevnitř, včetně pojmenování jeho částí. Součástí jsou i nápady, co všechno se dá z jablek udělat a vyrobit. Pojďte se podívat s námi.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Její kouzelné zaříkadlo je pravda: „Ředkvičky či mrkev, květák nekupujte přes půl světa. Pěstuj vlastní zeleninu, přijď si ke mně pro zeminu.“ Proč by zelenina měla cestovat, když si ji můžeme vypěstovat doma? Proč by cestovat neměla? A jak na to? To nám poradí Anička.
Pět minut s Michalem a jeho kamarádem odpadkovým košem Zoubkem o tříděném odpadu. Dnes se děti naučí, která popelnice je určena pro baterie.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.