03:13
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Roku 1949 přijalo Československo podle sovětského vzoru tzv. pětiletku neboli pětiletý hospodářský plán. Jednalo se o státní plánování výroby i zemědělství. Ukázka z dobového zpravodajství o první pětiletce.
Pasáž popisuje, co je to daň z příjmu, a vysvětluje, kdo ji musí platit. Jedná se o povinný odvod do státního rozpočtu, tudíž je i zákonem vymahatelný. Vysvětlení sankcí za neplacení i informace o tom, jak tuto daň stát přerozděluje (zdravotnictví, školství, policie, hasiči apod.).
Definice důležitého pojmu RPSN. Ten by měl znát každý, kdo uvažuje o jakémkoliv úvěru. Jde o roční procentní sazbu nákladů a pomáhá nám vyhodnotit cenu úvěru.
Ve faktuře za energie najdeme tři nejdůležitější údaje: spotřebu za rok, vzniklý přeplatek / nedoplatek a rozpis záloh na nové období. Zásadní je zkontrolovat termín splatnosti při vzniklém nedoplatku či účet pro zaslání přeplatku. Co je vlastně cílem záloh a proč by neměly být příliš nízké, ani vysoké?
Pořad popisuje osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Ta si musí sama za sebe platit zdravotní a sociální pojištění, naopak zaměstnanci toto pojištění platí zaměstnavatel. OSVČ musí také podávat daňové přiznání.
13. února 1992 se Československo připojilo k internetu. Významně se o to zasloužil Jan Gruntorád, bývalý ředitel sdružení CESNET. S jakými potížemi se potýkali tehdejší internetoví pionýři? Co předcházelo tomu, než mohli v Praze na ČVUT připojit k internetu první počítač? Jaký byl internet ve svých počátcích a jaká byla cena za internetové připojení? Co se stalo s československou doménou .cs? Na počátky internetu u nás vzpomínají publicista Ondřej Neff a zakladatel Seznamu Ivo Lukaševič. V rozhovoru natočeném pro Hyde Park civilizace pak hovoří Jan Gruntorád, hlavní iniciátor připojení Česka k internetu.
Pořad se věnuje historii a současnosti reklamy – její počátky sahají až do starověkého Egypta, kdy se týkala otroctví. Vysvětluje, jak dnes vzniká televizní reklama a reklama na internetu.
Pionýrské oddíly mladých strážců hranic byly zřizovány v pohraničních oblastech. Členové pohraniční stráže skrze tyto oddíly vychovávali místní děti k aktivní účasti na obraně státu a zároveň to byla jedna z forem navazování přátelských kontaktů s lidmi žijícími v příhraničních oblastech. Síť oddílů mladých strážců hranic byla budována od roku 1953 a jejich hlavní náplní byla branná výchova. V roce 1982 bylo aktivních více než 500 takových oddílů. Podívejte se na reportáž západočeské krajské redakce Československé televize z 28. 6. 1988.
Stavba hlavní železniční tratě z Prahy do Olomouce je neodlučně spjata s životem a dílem Jana Pernera, českého projektanta a stavitele železnic. Pouhých dvacet dní po slavnostním otevření tratě roku 1845 se teprve třicetiletý Perner stal obětí nešťastné nehody, kdy po projetí choceňským tunelem, který sám projektoval, sestoupil při služební jízdě na poslední stupeň schůdku vagónu a narazil hlavou o návěstní sloupek. Tunel, který zavinil smrt českého génia, tu ale vlastně vůbec nemusel stát. Nakonec se dozvíme o záhadě, která dodnes není uspokojivě vyřešena.
V 19. století sílila ve společnosti vrstva dělníků. Do toho udeřila první a následně druhá světová válka. Jak vypadal jejich každodenní život a jak do této vrstvy zapadali dělníci Tomáše Bati? A jak se proměnil po první světové válce?
František Antonín Špork je znám především jako mecenáš umění. Byl také velmi podnikavý, a tak když byl na jeho pozemku v Kuksu objeven léčivý pramen, přišel s nápadem vybudovat lázně světového formátu. Po smrti hraběte se ale nenašel pokračovatel jeho díla. Z lázní tak zbyl pouze špitál a barokní sochy Matyáše Brauna.
Události na newyorské burze v roce 1929 československá společnost nevnímala jako problém, který se jí týká. Velmi brzy se však dopady přenesly do sousedního Německa a následně do Československa. Navzdory všeobecně rozšířenému přesvědčení o lesku první republiky. Do začátku druhé světové války se československé hospodářství z krize nevzpamatovalo.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.