03:03
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Pořad přináší informace o české vlajce. Jak a proč vypadá tak, jak vypadá, co znamenají její barvy, co se s vlajkou dělá i nedělá, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem a co je to trikolora.
Premiér České republiky Petr Fiala hodnotí 25 let českého členství v NATO. Členství v alianci považuje za jeden z nejvýznamnějších kroků moderní české historie. Co přináší NATO nám a co naopak my společenství?
Vydejte se s námi na exkurzi do Československé televize od doby jejího vzniku, tedy roku 1953 až do konce totality v roce 1989. Jaká byla její role v totalitním systému? Propagovat Komunistickou stranu a šířit takové myšlenky, které upevňovaly její moc. Kolik programů a televizních stanic občanům KSČ dovolila? Je Česká televize v podstatě pokračovatelem Československé televize?
Za první republiky byla česká šlechta často mylně považována za proněmeckou. Po mnichovském diktátu se proto vlastenečtí šlechticové rozhodli veřejně deklarovat svoji podporu a věrnost české zemi a o rok později za protektorátu toto gesto zopakovali. Signatářů bylo dvanáct a trest je neminul.
Podíváme se na vizuální praktiky, které používala nacistická a komunistická propaganda. Americký teoretik designu Steven Heller vysvětluje, jak propaganda funguje vizuálně a jaké má cíle. Doplňují ho Jiří Přibáň, právník a sociolog, a výtvarník Karel Haloun.
Tvrdá předvolební kampaň doprovázená dokonce vraždami a sliby na záchranu Amazonie dovedla do čela státu muže jménem Lula da Silva, který se do úřadu vrací po 12 letech. Velice kontroverzní osobnost má před sebou těžký úkol, dostát svým slibům a vést a sjednotit nesmiřitelně rozdělenou společnost.
Václav Klaus, bývalý prezident České republiky, byl vždy euroskeptikem. Změnil se jeho pohled na evropskou integraci, když už není vrcholným politikem a prezidentem? Václav Klaus například vysvětluje, co vnímá v politice Evropské unie jako tzv. přesmyčku od integrace k unifikaci.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
Od roku 2017 zastává post generálního tajemníka OSN António Guterres. Ještě před jmenováním do funkce si jako hlavní cíle svého působení stanovil vyřešení krize v Sýrii a boj s terorismem. Co dalšího můžeme očekávat od bývalého portugalského premiéra a jaké jsou jeho pravomoci, přibližuje zástupce Informačního centra OSN v Praze.
Příběh Purana, chlapce z Nepálu, který se se svou rodinou přestěhoval do Čech. Umí skvěle vyprávět, a tak diváky seznamuje s životem v drsných podmínkách Nepálu, s Nepálci a jejich zvyky.
13 317
747
4 556
1 249
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.