06:07
Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Fašismus máme většinou spojený s druhou světovou válkou. Ukázka přibližuje, kdy a proč fašismus vznikl a v jaké podobě se s ním můžeme setkat i dnes.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války.
Povstání, v němž dalo Slovensko v roce 1944 světu najevo, že stojí po jeho boku v boji proti nacismu. Proč bylo odsouzeno k neúspěchu? Při příležitosti 70. výročí povstání vysvětluje některé jeho aspekty historik Tomáš Jakl.
Vyprávění o návratu krymských Tatarů na území Krymu, z něhož byli za stalinského režimu hromadně vysídleni až do Uzbekistánu a do Střední Asie.
Semafor vnímáme nejen jako běžnou součást dopravy, ale objevuje se i v takových oblastech jako jídlo nebo fotbal. Rozumí mu každý, málokdo však zná jeho historii. Podívejte se, kdy a kde došlo ke vzniku prvního semaforu.
Ceněnou medaili z olympiády lze na rozdíl od ostatních soutěží získat jednou za čtyři roky. Některým sportovcům ale bylo zabráněno zúčastnit se všech olympiád konaných během jejich sportovní kariéry. Dne 15. 5. 1984 rozhodl Československý olympijský výbor o neúčasti sportovců na olympiádě v Los Angeles. Senát parlamentu ČR uspořádal 12. 5. 2014 setkání potenciálních olympioniků. Řada z nich měla tehdy reálnou šanci medaili získat.
V únoru 1945 proběhla další z konferencí tzv. Velké trojky, tentokrát v Jaltě na Krymu. Co bylo hlavním předmětem jednání na této konferenci? A jaké mýty ohledně východoevropských států jsou s ní často spojovány? O tom se více dozvíme v rozhovoru s historikem.
Dvakrát získal pro Československo téměř vše, co se získat dalo. A dvakrát ho dovedl ke klíčovým prohrám jeho moderních dějin. Prezident Edvard Beneš zbavený mýtů a legend v dokumentárním filmu sestaveném výhradně z dobových obrazových a zvukových záznamů, archivních fotografií a dokumentů. Druhá část s názvem „Za každou cenu“ sleduje cestu prezidenta Beneše od exilového boje za poválečné uznání Československa až po jeho devastaci po únoru 1948.
Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha vyvolává rovněž otázky spojené s terminologií. Byl tedy atentát spáchán, nebo proveden? A nevyvolává samotného užívání výrazu "atentát" nevhodné konotace? Jak se k této otázce staví historikové? To si můžeme vyslechnout v pořadu Historie.cs.
Unikátní motorový železniční vůz Slovenská strela představoval v éře první republiky přelom v dopravních možnostech. V roce 2021 proběhla jeho kompletní rekonstrukce. Návštěvníci si tak mohou dnes vůz prohlédnout v Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici. Tam během svého putování po Moravskoslezském kraji zavítal i herec Josef Polášek, který nás společně s ředitelem muzea provede po stručné historii i technických parametrech tohoto legendárního vozu, jehož rychlost překonalo až Pendolino.
Shrnutí politických motivů a ekonomických důsledků založení Rady vzájemné hospodářské pomoci v roce 1949. Obsahuje ukázku z Československého filmového týdeníku. Historikové řeší také otázku, proč RVHP vůbec vznikla, a hodnotí její efektivitu.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.