02:53
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Jakou výbavu obdržel rakousko-uherský nebo německý voják při mobilizaci v roce 1914? V čem se lišila výbava řadových vojáků od generálů? A jak se měnila armádní výbava v průběhu války? To nám popíše vojenský historik v pořadu Historie.cs.
Představíme si současné i historické časopisy očima odborníků: zhodnotíme typografii legendárního měsíčníku pro moderní kulturu Red, experimentálního časopisu pro mladé Živel, výtvarného časopisu Komfort, významného periodika 60. let – časopisu Plamen, který se zaměřoval na uměleckou i občanskou svobodu, a časopisu Typo, který byl klíčovým oborovým periodikem o designu a typografii.
V roce 1968 slavila republika další osmičkový rok. Po předchozích letech, která přinášela dramatické změny, věřili lidé, že atmosféra pražského jara jen tak neodejde. Miloš Kopecký v pořadu Dějiny na osm vzpomíná na předchozí osmičková výročí. Na závěr se obyvatel ptá, jaká očekávání mají od roku nastávajícího. Pořad byl odvysílán v lednu 1968. O osm měsíců později dorazily do Československa tanky okupačních vojsk a všechno bylo úplně jinak.
Jako odvetu za protesty studentů během pohřbu Jana Opletala uzavřeli nacisté 17. listopadu všechny české vysoké školy v protektorátu. Co je k tomu vedlo? Poslechněte si také vzpomínky jednoho z pamětníků na útok na vysokoškolské koleje v noci dne 16. listopadu 1939.
V roce 1968 se ve francouzském Grenoblu konaly 10. zimní olympijské hry. Pro československou reprezentaci byly úspěšné, naši sportovci se vrátili domů s celkem čtyřmi medailemi. Jedinou zlatou získal skokan na lyžích Jiří Raška.
Reportáž a rozhovor se sinoložkou Olgou Lomovou o 40. výročí od začátku hospodářských reforem čínského vůdce Teng Siao-pchinga, které nastartovaly bezprecedentní růst ekonomiky.
Ponižující útěk do Ameriky se paradoxně mění ve veliké, nezměrné štěstí. Mattoni nachází to, v co již nedoufal, velkou a šťastnou lásku. Zachmuřená Evropa zmizela, teď žije americkou svobodou a dynamikou, učí se být Američanem. Jeho americká pobočka firmy Mattoni roste a vzkvétá, jeho osobní život se podobá ženskému románu. Poprvé v životě si se svou láskou Viki dopřává dovolenou na břehu moře.
John Fitzgerald Kennedy byl čtvrtým americkým prezidentem, který byl zavražděn v úřadu. Jak k atentátu došlo? Pátek 22. listopadu 1963 měl být pro J. F. Kennedyho neoficiálním zahájením kampaně za znovuzvolení. Půl hodiny po poledni v texaském Dallasu jeho život ukončil atentát, jehož okolnosti nepřestávají vyvolávat otázky. Byl vrahem Kennedyho skutečně Lee Harvey Oswald? Jaký byl střelcův motiv? Jednal sám? Spekulace dlouhé desítky let živil fakt, že dokumenty o vraždě pětatřicátého prezidenta USA částečně skončily v režimu utajení.
Korejská válka probíhající v letech 1950-1953 patří k hlavním konfliktům studené války. Jak ale vypadala situace v Koreji před válkou a jak probíhal začátek konfliktu? Jeho kořeny můžeme vystopovat už ve 2. světové válce a vedou do Sovětského svazu. Jak to? O tom se více dozvíme v pořadu Historie.cs.
13 089
733
4 430
1 224
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.