02:53
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Jakou výbavu obdržel rakousko-uherský nebo německý voják při mobilizaci v roce 1914? V čem se lišila výbava řadových vojáků od generálů? A jak se měnila armádní výbava v průběhu války? To nám popíše vojenský historik v pořadu Historie.cs.
Stále se rozvíjející Praha potřebovala najít na konci 19. století stabilní zdroj pitné vody. Pro vybudování nového vodovodu se spojila Praha a tehdy samostatná města Karlín, Smíchov, Královské Vinohrady a Žižkov. V katastru obce Káraný tak vznikla na svou dobu unikátní secesní stavba vodárny, která získává vodu filtrací z řeky Jizery a jímáním artéské vody z hlubinného vrtu. Voda do Prahy z Káraného proudí od začátku roku 1914.
Básník Petr Bezruč je neodmyslitelně spjat s Moravskoslezským krajem. V Ostravici pobýval ve svém srubu nedaleko Lysé hory, na niž pravidelně vystupoval. Čím ho oslovovala krajina Beskyd? Místní pamětník nám povypráví nejen o Bezručově vztahu ke zdejšímu prostředí, ale i k ženám.
Pasáž popisuje situaci v českém pohraničí v roce 1918, kdy německé obyvatelstvo protestovalo proti připojení Sudet k samostatnému Československu.
Většina jednání Občanského fóra a představitelů komunistického režimu probíhala u velkých stolů před mikrofony. Ale proběhla i jednání v užším formátu a bez mikrofonů. Jedno takové se událo na Úřadu vlády mezi Václavem Havlem a Mariánem Čalfou, který se tu ukázal jako racionálně uvažující člověk. Hlavním bodem debaty byla Havlova hypotetická kandidatura na prezidenta.
Alžběta II. zařadila Českou republiku do programu svého „středoevropského turné“ v březnu roku 1996 a do Prahy přiletěla společně se svým manželem princem Filipem, vévodou z Edinburghu. Využila tak pozvání prezidenta Václava Havla, který oficiálně navštívil Velkou Británii již v roce 1990. Návštěvu Alžběty II. provázely mohutná bezpečnostní opatření zejména kvůli obnoveným hrozbám ze strany organizace IRA. Královna byla ubytována v pražském Lichtenštejnském paláci a nejprve se setkala na Pražském hradě s prezidentem Václavem Havlem. Oba státní představitelé si vyměnili dary i vysoká vyznamenání svých zemí.
V druhé polovině 19. století odešlo z rakouské monarchie asi šestnáct tisíc Čechů kvůli těžkým životním podmínkám. Zvláště je lákalo velké množství levné zemědělské půdy a další výhody, které jim slibovalo carské Rusko. Na Volyni vzniklo mnoho českých vesnic, další část se usadila v již existujících sídlech. Češi sem přinesli své zkušenosti i znalosti a podstatně přispěli ke zvýšení hospodářské a kulturní úrovně. Podívejte se na stručnou historii jejich počátků na Volyni.
Gestapu se na území Protektorátu Čechy a Morava dařilo velice úspěšně rozkrývat odbojovou síť. Tato organizace působící již dávno před válkou měla svá pravidla a metody, jak od zatčených získat informace. Nebylo to pouhé bití, ale různé psychologické nátlakové metody.
Jak by asi vypadalo zpravodajství České televize v roce 1938? Ukázku „rekonstrukce" vysílání na téma mnichovské dohody zhlédneme ve videu. Reportér v Mnichově nás informuje o tom, jak vypadal příjezd jednotlivých signatářů mnichovské dohody a zástupců československé delegace, která nakonec k jednání nebyla přizvána.
13 241
745
4 537
1 242
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.