01:10
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena éra vlády Přemysla Otakara II., jeho sňatková politika a úspěchy, ale i neshody s českou šlechtou a císařem, které nakonec vedly k jeho pádu.
V srpnu 1945 uskutečnily USA svržení dvou atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki. Bylo to poprvé, co byla tato moderní a účinná zbraň použita, přestože nikdo nedokázal předpovědět následky. Přes 70 tisíc lidí v Hirošimě zemřelo okamžitě, do konce roku pak dvojnásobek na následky. Stejný scénář následoval o tři dny později v Nagasaki. Velký počet obětí však pohnul Japonsko ke kapitulaci, která byla stvrzena podpisem 2. 9. 1945. Druhá světová válka definitivně skončila.
Za vlády Rudolfa II. dochází v českých zemích ke kulturnímu rozkvětu a k zlepšení zahraničních vztahů. Díky podpoře umění a vědy se Praha opět stává evropskou metropolí.
Přiblížení života Rudolfa II. od doby, kdy se stal českým králem a usídlil se v Praze.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války.
Za druhé světové války vznikla ikonická vojenská helma M1, které bylo vyrobeno přes 22 milionů kusů. Na fotkách amerických vojáků je často nezapnutá řemínkem. Podívejte se, proč tomu tak bylo.
Ronald Reagan porazil v amerických prezidentských volbách roku 1980 tehdejšího prezidenta Jamese Cartera. Nastolil nový kurz zahraniční politiky a vysloužil si označení „jestřáb“. Jaké byly úspěchy a neúspěchy tohoto republikánského prezidenta pohledem bývalého velvyslance v USA a europoslance za ODS Alexandra Vondry?
Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II. Byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách a nejdéle vládnoucí ženou vůbec, na trůnu strávila více než sedmdesát let. Dostála tak slibu, který dala v den 21. narozenin, že bude svému lidu sloužit až do konce života.
Pro miliony lidí znamená 11. listopad 1918 nový začátek. Mír změnil Evropu v laboratoř, kde se objevují nové myšlenky, naděje a společenské projekty. Tady vzniká živá, protichůdná a vzrušující epocha, geneze světa, ve kterém dnes žijeme.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.