02:28
V létě roku 1945, po konci druhé světové války, se na zámku v Postupimi nedaleko Berlína sešli představitelé vítězných mocností. Tato tzv. velká trojka měla jednat o poválečném uspořádání Evropy, válečných reparacích a odsunu německého obyvatelstva ze států střední Evropy do Německa. Toto jednání však již předznamenávalo budoucí konflikt, který se zapsal do historie jako studená válka. Západ a Sovětský svaz se střetly nejen v otázce reparací.
10:05
Po německé okupaci Československa v roce 1939 řada mladých a odhodlaných mužů odešla do zahraničí, kde se zapojila do boje proti nacistickému Německu. Také Karel Kuttelwascher se zapojil jako letec nejprve ve Francii a později ve Velké Británii. Stal se obávaným nočním stíhačem na stroji Hawker Hurricane a získal řadu vojenských vyznamenání. Po návratu do osvobozené vlasti chtěl své zkušenosti uplatnit v armádě, ale v důsledku politických změn a z obav před komunistickou represí emigroval zpět do Velké Británie. Příspěvek poutavou formou s použitím komiksové animace na základě osobního příběhu přibližuje situaci válečných pilotů z 2. světové války.
02:12
V srpnu 1945 uskutečnily USA svržení dvou atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki. Bylo to poprvé, co byla tato moderní a účinná zbraň použita, přestože nikdo nedokázal předpovědět následky. Přes 70 tisíc lidí v Hirošimě zemřelo okamžitě, do konce roku pak dvojnásobek na následky. Stejný scénář následoval o tři dny později v Nagasaki. Velký počet obětí však pohnul Japonsko ke kapitulaci, která byla stvrzena podpisem 2. 9. 1945. Druhá světová válka definitivně skončila.
04:35
Pearl Harbor je havajský přístav využívaný jako americká námořní základna. Útok na Pearl Harbor provedený vojenskými silami Japonského císařství měl za následek vstup Spojených států amerických do druhé světové války. Američani sice rozluštili kód japonských depeší, ale přesto je útok v neděli ráno 7. prosince 1941 překvapil. Trvalo dlouhou chvíli, než vojáci i velení pochopilo, že to není žádné další cvičení. V ukázce uvidíte autentické záběry a vzpomínky přímých účastníků útoku.
06:35
Vylodění v Normandii v červnu 1944 znamenalo zásadní obrat ve vývoji druhé světové války. Otevřela se tak tolik očekávaná druhá fronta a urychlila konec nacistické nadvlády nad Evropou. Připomeňte si některé momenty dne D a poznejte českou stopu při vylodění.
01:25
Pojďme se společně podívat na průběh bitvy u Sokolova v roce 1943. Sokolovo je vesnice na východní Ukrajině a právě českoslovenští vojáci tady bojovali proti německým nacistům a pomáhali pak i s osvobozením Československa. Velitel Čechoslováků z bitvy u Sokolova, Ludvík Svoboda, se později stal naším prezidentem. V bitvě padlo mnoho našich vojáků a také Otakar Jaroš, podle kterého se jmenují dodnes některé základní a mateřské školy.
02:38
Součástí koncentračního tábora Osvětim-Březinka byl také tzv. cikánský rodinný tábor. Z něj byly v srpnu 1944 vypraveny jedny z posledních transportů směrem na západ. Takto odesláni byli pouze práceschopní romští vězni, ostatní – staří, nemocní, těhotné ženy, děti – byli během jedné noci usmrceni v plynových komorách. Kdo a proč dal rozkaz k likvidaci asi tří tisíc osob, není dodnes zcela jasné.
06:24
Rudolf Vrba a Alfred Wetzler byli slovenští Židé, kterým se v dubnu 1944 povedlo uprchnout z vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Birkenau. V Žilině sepsali zprávu, v níž vylíčili pravdu o transportech a o skutečném fungování koncentračního tábora – tedy vše, co se nacisté snažili udržet v tajnosti. Věřili, že tím, že informují světovou veřejnost o nacistických zločinech páchaných na Židech, dokážou zabránit v dalších tragických událostech. To se však bohužel nepodařilo.
08:32
Co předcházelo letu prvního člověka na Měsíc? Daniel Stach komentuje, jak politická situace na přelomu 50. a 60. let minulého století ovlivnila soupeření tehdejšího Sovětského svazu a Spojených států amerických o prvenství při dobývání vesmíru. Jaké události vedly prezidenta J. F. Kennedyho k uspíšení příprav letu na Měsíc a jak přípravy ovlivnila tragédie lodi Apollo 1. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání člověka na Měsíci.
11:06
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Birkenau zavražděno takřka 4000 českých Židů z tzv. terezínského rodinného tábora. Než odešli na smrt, museli vězni napsat svým příbuzným a známým pohlednice, které byly posléze postdatovány a odeslány s účelem vzbudit zdání, že jsou všichni v pořádku. Ačkoli transportů z Terezína se uskutečnilo několik, likvidaci toho ze září 1943 lze pokládat za největší jednorázovou vraždu československých občanů za 2. světové války.
09:21
Cesta několika tisíců Židů z okupované Evropy v roce 1940 měla skončit v zaslíbené Palestině. Když se jí přiblížili na dohled, ukázalo se, že vše je složitější. Z původních lodí byli přesunuti na loď Patria, která kotvila u přístavu Haifa. Ale na pevninu kvůli britskému zákazu nesměli - byli v pasti. Navíc jim hrozila další cesta - na Mauritius. Tehdy se zrodil plán ilegální židovské armády Hagana na poškození lodi, aby nemohla vyplout. Jenže nálož Patrii poslala ke dnu. Obětí bylo 270...
10:07
Už během závěrečných měsíců druhé světové války se rodil první mezinárodní soudní tribunál, který nakonec zasedl symbolicky v Norimberku, ve městě, kde dříve probíhaly nacistické sjezdy a kde byly vyhlášeny v roce 1935 rasové zákony. Proces s představiteli nacistického režimu byl v mnohém průlomový. Asi nejsilnějším zážitkem a zlomem v jednání byl dokument o proběhlých hrůzách.