05:14
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny měnové, hospodářské a vojenské reformy Marie Terezie, kterými přispěla k modernizaci Habsburské monarchie.
V srpnu 1945 uskutečnily USA svržení dvou atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki. Bylo to poprvé, co byla tato moderní a účinná zbraň použita, přestože nikdo nedokázal předpovědět následky. Přes 70 tisíc lidí v Hirošimě zemřelo okamžitě, do konce roku pak dvojnásobek na následky. Stejný scénář následoval o tři dny později v Nagasaki. Velký počet obětí však pohnul Japonsko ke kapitulaci, která byla stvrzena podpisem 2. 9. 1945. Druhá světová válka definitivně skončila.
Idealizovaná představa zásnub se neobejde bez pokleknutí a zásnubního prstenu, ideálně s diamantem. Kde se tento stereotyp vzal? Možná vás nepřekvapí, že za tím stojí ekonomické zájmy a reklama. Podívejte se…
Demonstrace z 28. října 1939 vyvolala řadu odvetných kroků ze strany nacistického Německa. Jaký byl osud studentů, kteří byli po demonstraci zatčeni a internováni v koncentračním táboře Sachsenhausen? A jakou má souvislost s prvním mezinárodním dnem studentstva zorganizovaným ve Velké Británii 17. listopadu 1941? O tom více v pořadu Historie.cs.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války. / Перші постріли Другої світової війни впали на Вестерплатте в Гданську 1 вересня 1939 р. Хто почав стріляти першим і що було потім? Багато оприлюднить репортаж із сайту з нагоди круглої річниці початку Другої світової війни.
Velké automobilové závody se jezdily zprvu jako Velké ceny. A protože potřebovaly pravidla, vznikl dokument s názvem Formule 1, soubor technických předpisů, které musí závodící auta splňovat. Ten se později přenesl na samotné závody. Existují také Formule 2 a 3. Jaká pravidla to ale vlastně byla a jak se slovo pro předpis stalo synonymem pro závodní auto? Podívejte se.
Na samém začátku Velké války to nebylo ani dvacet let od chvíle, kdy bratři Lumiérové uspořádali první veřejnou kinematografickou produkci. Právě válečné události poskytly filmu nebývalou příležitost a ten ji také využil. Velká válka se stala prvním válečným konfliktem zaznamenaným na filmový pás. Kina tak začala přispívat k vytvoření obrazu života na frontě.
Zlatá stezka byla obchodní cesta z Bavorska do Čech, po níž se přepravovala především sůl po celý středověk až do počátku 18. století. Ve středověku hrála sůl důležitou roli, protože se používala ke konzervaci masa, výrobě kosmetických prostředků, byla součástí léků, používala se při křtu a podobně.
Pasáž objasňuje změny v dobývání uhlí po roce 1948, poukazuje na zanedbávání bezpečnosti práce pro splnění plánů a z toho vyplývající vysoké riziko nehod.
Podnikatelská činnost Tomáše Bati zcela zásadně ovlivnila architektonickou podobu města Zlín. Baťa spolupracoval s předními architekty své doby, jako byl např. Le Corbusier, Jan Kotěra či František Gahura. Podívejme se, jak se ze Zlína stalo centrum moderní meziválečné architektury s důrazem na sociální aspekty bydlení. Svou vizi Tomáš Baťa úspěšně vyvážel do celého světa.
Seznámení s největším poválečným důlním neštěstím, ke kterému došlo na dole Dukla v létě roku 1961.
12 686
702
4 214
1 151
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.