05:14
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny měnové, hospodářské a vojenské reformy Marie Terezie, kterými přispěla k modernizaci Habsburské monarchie.
Idealizovaná představa zásnub se neobejde bez pokleknutí a zásnubního prstenu, ideálně s diamantem. Kde se tento stereotyp vzal? Možná vás nepřekvapí, že za tím stojí ekonomické zájmy a reklama. Podívejte se…
Autoritářský režim v Portugalsku vznikl v meziválečném období a pod vedením António de Oliveira Salazara fungoval až do roku 1974. Zajímavou kapitolou je období druhé světové války, kdy Salazar lavíroval mezi spojenci, zejména Velkou Británií, s níž Portugalsko pojilo dlouholeté spojenectví, a nacistickým Německem a jeho satelity. Jak se mu podařilo politicky přežít až do roku 1968?
Demonstrace z 28. října 1939 vyvolala řadu odvetných kroků ze strany nacistického Německa. Jaký byl osud studentů, kteří byli po demonstraci zatčeni a internováni v koncentračním táboře Sachsenhausen? A jakou má souvislost s prvním mezinárodním dnem studentstva zorganizovaným ve Velké Británii 17. listopadu 1941? O tom více v pořadu Historie.cs.
V roce 1917 proběhla v Rusku bolševická revoluce, u nás v roce 1918 vzniklo Československo. Jak reagovalo na vznik Sovětského svazu a kdy uznalo jeho platnost? Více se o česko-ruských, resp. česko-sovětských vztazích ve 20. a 30. letech 20. století dozvíme v pořadu Historie.cs.
V souvislosti s bolševickou revolucí a občanskou válkou v Rusku emigrovaly tisíce občanů bývalého Ruského impéria, a to i do Československa. Ve videu z pořadu Historie.cs se více dozvíme o tom, jak byli ruští emigranti přijati ze strany Československa či jaké měli studijní a pracovní příležitosti.
Když skončí doba ledová a mamuti odchází na sever, hledají pravěcí lidé potravu jinde. S teplejším klimatem se objevují nové možnosti a vzniká primitivní zemědělství.
Rodina sedláka Jana Broje hospodařila po generace. V 50. letech 20. století se však musela vypořádat s kolektivizací venkova. Ve videu zazní autentická vzpomínka Jana Broje na násilné zabírání zemědělské půdy.
Symbolem normalizačního Československa byla i škodovka. Osobní vůz značky Škoda vlastnila téměř každá rodina. Oblíbené byly škodovky i v zahraničí, tj. prodávaly se i na západ - zejména kvůli nízké pořizovací ceně a spolehlivosti. V roce 1983 rozhodlo vedení strany o tom, že bude vyvinut nový typ. Na konstrukci a výrobu dostali konstruktéři šibeniční termín tři roky. Tak přišel na svět nový vůz s názvem Favorit v roce 1986. Vyrábět se začal až o 2 roky později, zájem byl obrovský a v duchu socialismu si na něho člověk musel počkat v pořadníku.
Když se řekne kolektivizace, vybaví se mnohým události padesátých let minulého století. Jejich cílem bylo úplně vyhladit sedláky jako třídu. Příběh rodiny Jana Sedláčka ale ukazuje, že nebyla jen cesta do družstva, ale i cesta zpět k vlastnímu hospodářství. Rodina Sedláčkova dokázala kolektivizaci vzdorovat přes dvě desítky let. Když nakonec v sedmdesátých letech byl donucen do JZD vstoupit, už měl za sebou ukrývání náboženské literatury i rozšiřování Charty 77.
13 386
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.