07:35
Pasáž seznamuje s důvody, průběhem a důsledky měnové reformy v roce 1953. Ukazuje i reakci obyvatelstva včetně největšího protestu, který se konal v Plzni. Šlo o první významné vystoupení proti režimu v sovětském bloku.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Československo po nástupu komunistického režimu v roce 1948 mělo stále přídělový systém. Zrušen byl až v roce 1953 při kontroverzní měnové reformě. Hospodářství padesátých let bylo poznamenáno kolektivizací zemědělství a preferencí těžkého průmyslu. Podívejte se na obraz reality československého hospodářství na pozadí příběhu firmy vyrábějící slavné a tradiční olomoucké tvarůžky.
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Legendární škodovácký model Favorit se vyráběl v letech 1987 až 1994. Koupit si na konci 80. let Favorita však nebylo vůbec jednoduché. Kromě nemalého finančního obnosu bylo nutné být včas zapsán v tzv. pořadníku. Zároveň video ukazuje problémy centrálního plánování.
Televizní reportéři jezdili informovat o světě s předem připraveným politickým zadáním. To, co je pro dnešní novináře nepředstavitelné, bylo v podmínkách diktatury nezbytné, aby vůbec mohlo nějaké zahraniční zpravodajství vznikat. Oldřich Vejvoda, bývalý zahraniční redaktor Televizních novin, vzpomíná pro pořad Redaktoři (2025) na politická omezení a stranické úkoly, které musel při své práci respektovat.
Klementinum leží v těsné blízkosti Královské cesty, tedy přímo na turistické trase. Přesto je návštěvníky tato pozoruhodná barokní stavba často opomíjena. Z tohoto důvodu Prague City Tourism nabízí novou prohlídkovou trasu, na které je možné navštívit barokní knihovnu, meridiánovou síň i astronomickou věž. Pojďte s námi tento skrytý pražský klenot navštívit.
Po smrti Klementa Gottwalda bylo rozhodnuto o zachování jeho těla a umístění do mauzolea na pražském Vítkově. Dodnes není jisté, zda bylo tělo v roce 1962 zpopelněno kvůli uvolnění politických poměrů, nebo kvůli zhoršujícímu se stavu těla.
Pasáž popisuje zásobování a hlad v Rakousku-Uhersku během první světové války, analyzuje jeho příčiny a dopad na výsledek války.
Pasáž popisuje hornický život na Ostravsku po roce 1945 a motivaci místních pro práci. Završena je informacemi o výstavbě nového města pro horníky – Havířova.
Pasáž objasňuje změny v dobývání uhlí po roce 1948, poukazuje na zanedbávání bezpečnosti práce pro splnění plánů a z toho vyplývající vysoké riziko nehod.
Podnikatelská činnost Tomáše Bati zcela zásadně ovlivnila architektonickou podobu města Zlín. Baťa spolupracoval s předními architekty své doby, jako byl např. Le Corbusier, Jan Kotěra či František Gahura. Podívejme se, jak se ze Zlína stalo centrum moderní meziválečné architektury s důrazem na sociální aspekty bydlení. Svou vizi Tomáš Baťa úspěšně vyvážel do celého světa.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.