07:35
Pasáž seznamuje s důvody, průběhem a důsledky měnové reformy v roce 1953. Ukazuje i reakci obyvatelstva včetně největšího protestu, který se konal v Plzni. Šlo o první významné vystoupení proti režimu v sovětském bloku.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Československo po nástupu komunistického režimu v roce 1948 mělo stále přídělový systém. Zrušen byl až v roce 1953 při kontroverzní měnové reformě. Hospodářství padesátých let bylo poznamenáno kolektivizací zemědělství a preferencí těžkého průmyslu. Podívejte se na obraz reality československého hospodářství na pozadí příběhu firmy vyrábějící slavné a tradiční olomoucké tvarůžky.
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Hraná ukázka (2013) zobrazuje jednání prezidenta Beneše se špičkami československé armády o možnostech republiky po případném odmítnutí mnichovské dohody. Armádní představitelé shrnují aktuální mezinárodní situaci a upozorňují, že Československo nemá spojence, na které by se mohlo spolehnout. I proto se armáda podřídí rozhodnutí prezidenta Beneše mnichovskou dohodu přijmout. Jednání se odehrává u jednoho stolu, kamera zabírá jednotlivé aktéry zblízka, je proto dobře čitelná frustrace a silné emoce armádních představitelů i prezidenta Beneše.
Československou republiku si Rusíni vybrali jako stát, s nímž chtěli sdílet svoji kulturu a historii. Podkarpatská Rus se tak stala součástí první republiky a zůstala jí až do roku 1945, kdy byla postoupena Sovětskému svazu. Podívejte se na stručnou historii této doby.
Ve videu z pořadu Babylon (2011) zazní základní chronologický přehled událostí o romském holocaustu v protektorátu Čechy a Morava.
Co je označováno jako tzv. divoké lustrace? Dává ten pojem vůbec smysl? O co šlo? A jaké informace obsahuje „tajný" Z fond? To se nám pokusí objasnit historici v pořadu Historie.cs.
Co všechno přinášejí koně lidem? A jak dlouho už jejich soužití trvá? Kůň je symbolem energie, síly a rychlosti. Zpočátku byl pro člověka pouze loveným zvířetem, později se pro něj na několik tisíciletí stal nejvýznamnějším dopravním prostředkem. Kdy a kde došlo k domestikaci koně? A jak se v průběhu času vyvíjel do své dnešní podoby a jak se zapsal do lidských dějin? Podívejte se.
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Volný čas, nová veličina času, která vznikla díky nově uzákoněné osmihodinové pracovní době a novým pomocníkům v domácnosti. Lidé se stěhovali za prací do měst a chtěli se po práci bavit. Kvetl společenský život. Vznikaly plovárny, jezdilo se na letní byty, docházelo k masivní ženské emancipaci, na tu dobu nebývalé.
Po první světové válce došlo k útlumu ve výrobě zbraní a mnohé zbrojovky hledaly nový výrobní program. Řešení se ukázalo ve výrobě motocyklů a aut. Vzniklo neuvěřitelné množství značek těchto nových dopravních prostředků. Mezi nim vynikala česká motorka značky Jawa.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.